Tipy šéfredaktora Petra na adventní čtení | Albatros.cz

Tipy šéfredaktora Petra na adventní čtení

Tipy z redakce

Vánoce se letos blíží trochu tišeji než jindy. Obvyklé příjemné těšení zůstává zavřené ve skříni se skleněnými ozdobami, jako bychom se trochu báli, jestli na ně vůbec dojde. Jestli Vánoce v tomhle prapodivném roce vůbec přijdou.

To ovšem platí jen ve světě dospělých (a rozhodně ne beze zbytku). Děti (alespoň v mém okolí) se naopak těší zcela nezřízeně, bez ohledu na okolnosti. Světélka svítí („To aby nás Ježíšek našel!“), adventní kalendář každý den vydává nová tajemství (a významně urychluje jindy spíš vláčnou ranní rutinu) a Vánoce se postupně vkrádají mezi ta nejčastější témata hovoru.

A protože k Vánocům neodmyslitelně patří knížky, mám pro vás několik tipů na adventní čtení. Nezdráhejte se je přeposlat Ježíškovi, potřebuje-li trochu inspirace.

Ke společnému čtení s těmi nejmenšími se báječně hodí klasické Vánoční pohádky Zbyňka Malinského s nestárnoucími ilustracemi Miloslava Jágra. Přečtěte si o tom, jak si kamna zakouřila, jak se vánočka nechala pojistit proti připálení nebo o tom, jak Jaro, Léto a Podzim chtěli oslavit Vánoce se Zimou. Pohádky jsou vtipné a tak akorát dlouhé na čtení před spaním.

Vánoce se nám někdy trochu ztrácejí za košatými stromky a hromadami dárků. Chcete-li si s dětmi připomenout jejich skutečné poselství, sáhněte po knížce Lenky Rožnovské Zachráněné Vánoce. Malý František se v ní na Štědrý den vydá pro betlémské světlo. Cestou potká pana Dobrejšku, kterému někdo ukradl kytici, kterou chtěl věnovat svojí ženě. Františka hned napadne, jak by mohl panu Dobrejškovi pomoct, aby starý pán neztratil o Vánocích víru v dobré lidi…

Začínající čtenáře potěší Vánoční tramvaj Daniely Krolupperové z edice První čtení. Malý Víťa, hrdina téhle knížky, má rád tramvaje, a protože bydlí přímo nad konečnou stanicí, může se na ně mezi padajícími vločkami dívat. Jenže co to tam ten pan řidič dělá? Na předvánoční tajemství je zaděláno!

Pro všechny, kteří už trochu přestávají věřit na zázraky, je knížka Ilony Fišerové Kdo by v létě myslel na Vánoce. Jedenáctiletý Honzík se v ní ocitne v chorvatském hotelu, který vypadá jako pyramida. A v téhle pyramidě se dějí prapodivné věci. Honzík má tři týdny na to, aby jim přišel na kloub.

Kouzelná je i knížka Louskáček a já pro čtenářky od devíti let. Georgie získá vysněnou roli v baletu, ale když zkoušek tančí s Louskáčkem v náručí, ocitne se zničehonic přímo uprostřed jeho příběhu, který je najednou až příliš skutečný. Georgie je najednou maličká a všechno kolem ní… obrovské, hlavně vánoční strom. A Louskáček ji žádá o pomoc v boji s Myším králem. Je to všechno skutečnost, nebo jen zvláštní sen?

Ať už si ke čtení vyberete cokoli, za celou redakci Albatrosu a za všechny, kteří našim knížkám pomáhají na svět nebo se o ně starají, vám přeju klidný adventní čas a krásné Vánoce se všemi, které máte rádi.

Petr Eliáš, šéfredaktor