Pohádkový příběh plný naděje od J. K. Rowlingové


Slavná anglická spisovatelka se v časech koronavirové krize rozhodla oprášit pohádkový příběh, který kdysi napsala pro své děti. Poté, co byl k dispozici zdarma na internetu, nyní vychází i v knižní podobě v českém překladu Petra Eliáše.

Království Přehršlánie bývalo nejšťastnější na světě. Životy všech byly plné radosti, jen v mlžném Mokřadu na severu žil podle legendy strašlivý Ikabog. Lidé věděli, že jsou to povídačky, ale ty někdy začnou žít vlastním životem. Co když se taková legenda rozhodne srazit království na kolena a unést dvě děti ve víru dobrodružství, o které ani za mák nestály?

Ikabog je laskavá, svižná a zábavná pohádka, která nadchne nejen děti od sedmi let, ale také dospělé, kteří vyrostli na spisovatelčiných knihách o Harrym Potterovi. Nespoutaná fantazie a neopakovatelný vypravěčský styl J. K. Rowlingové se vrací – a to je pro každého knihomola nejlepší zpráva tohoto roku. A české vydání má navrch jednu specialitu: doprovázejí ho ilustrace českých dětí!

Ukázka z knihy:

Bylo nebylo jedno maličkaté království, a to království se jmenovalo Přehršlánie. Stovky let tu vládl dlouhý rod světlovlasých králů. V době, o které vyprávím, seděl na trůně král Norbert Neohrožený. Přídomek „Neohrožený“ si přidělil sám v den korunovace, trochu proto, že to vedle jména Norbert znělo dobře, ale hodně taky proto, že jednou chytil a zabil vosu, a navíc docela sám, nepočítáme-li pět sluhů a jednoho čističe bot.

Když král Norbert Neohrožený usedl na trůn, těšil se u svých poddaných ohromné oblibě. Měl překrásné zlatavé kudrliny a úchvatný pěstěný knír a náramně mu to slušelo v těsných pumpkách, sametových kabátcích a nařasených košilích, které v té době bohatí pánové nosili. Říkalo se o něm, že je velkorysý, kam přišel, tam se usmíval a mával, a tuze se vyjímal na portrétech, které se rozvážely po království a věšely na radnicích. Lidé byli se svým králem zkrátka navýsost spokojení a mnozí věřili, že mu kralování půjde ještě lépe než jeho otci Pravoslavovi Počestnému, který měl poněkud křivé zuby (ačkoli se o tom příliš nemluvilo).