Knižní inspirace od spisovatelky Lucie Hlavinkové

Tipy od autorů

Posílám srdečné pozdravy z karantény všem čtenářům! My všichni, kteří máme rádi knihy, se jimi necháváme vytrhnout z obyčejného života a přenést do nějakého dobrodružství, jiných světů nebo do minulosti. Teď jsme bohužel také vytržení z obyčejného života, ale žádné velké dobrodružství to tedy rozhodně není, i když někdy výprava do obchodu připomíná výstup astronautů do volného vesmíru…

Moc mě mrzí, že jsou teď zrušené všechny besedy ve školách a knihovnách, kde jsem se měla potkat s dětmi i dospělými, ale snad se všichni ve zdraví sejdeme na podzim. Jinak se snažím psát, i když je to mnohem těžší, když je celá rodina doma a vyžaduje pořád nějaké jídlo. Jediný, komu je celá karanténa srdečně jedno, je náš pes, který je naprosto nadšený, protože není ani na minutu sám, a navíc chodíme na opravdu, ale opravdu dlouhé vycházky!

Díky knížkám se mi už několikrát podařilo na chvíli zapomenout na všechno, co se kolem děje a věřím, že vy to můžete zažít také. Proto bych vám moc ráda doporučila knihy, které vám pomohou přijít na jiné myšlenky, pobaví vás, povzbudí nebo zaujmou.

První můj tip jsou Děti z Bullerbynu od Astrid Lindgrenové. Jedna z nejpůvabnějších knížek, které vůbec existují. Jako dítě jsem si hrozně moc přála bydlet ve vedlejším domku jako sousedka Lisy, Anny, Brity a kluků, chodit s nimi do školy a být obklopená všemi těmi zvířaty! Tahle knížka je tak veselá a úžasná, že si ji musí zamilovat snad každý.

Dalším tipem je Sen o Zeleném domě od Liz Rosenbergové, životopis spisovatelky Lucy Maud Montgomeryové, která napsala oblíbenou sérii knížek o Anně ze Zeleného domu. Ani samotná autorka to neměla v životě jednoduché, ale její knihy okouzlily čtenáře po celém světě a už v několika generacích.

A posledním tipem je neskromně moje vlastní kniha Sesterstvo ve Snové říši, navazující na první díl série Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola. Zatímco v prvním díle se tři kamarádky Ela, Míša a Bára vydaly do minulosti, aby vypátraly záhadu zmizení ženicha jedné velmi staré paní v sousedství, nyní se vydají do Snové říše. Zavede je tam kouzelná kočka Fabiola, aby jí pomohly vypátrat, co se děje se spánkem a sny lidí z okolí, proč jsou všichni nevyspaní a následkem toho mrzutí. Hlavním heslem knihy je Strach má velké oči! A z toho je dobré se poučit i pro dnešní situaci.

Přeji vám všem hodně trpělivosti, kterou ještě nějakou dobu budeme všichni potřebovat. Také hodně radosti i z malých věcí a samozřejmě pořádnou kupu knížek!


Spisovatelka Lucie Hlavinková se narodila a celý život žije v Brně. Po maturitě na gymnáziu na Slovanském náměstí studovala historii a religionistiku na FF MU. Věnuje se výuce, překladům a psaní. Dlouhá léta psala „do šuplíku“, až v roce 2015 získala odvahu, zúčastnila se literární soutěže nakladatelství Fragment s názvem „Hledá se autor bestselleru“ a vyhrála s povídkou Seance ve stylu steampunku. V následujícím roce se přihlásila do literární soutěže nakladatelství Albatros, kterou vyhrála s příběhem chlapce, který si nadevše přeje psa, a tak vymyslí plán, jak ho získat. Kniha nese název Projekt pes (ten můj) a dočkala se několika pokračování. Píše nejen pro děti, ale také pro dospělé čtenáře.