Zemřel malíř a ilustrátor Jindřich Kovařík | Albatros.cz

Zemřel malíř a ilustrátor Jindřich Kovařík


Před několika dny nás opustil malíř, ilustrátor, grafik a typograf Jindřich Kovařík. Svými ilustracemi doprovodil nejednu naši knihu a vzpomínáme na něj i jako na někdejšího výtvarného redaktora.

Jindřich Kovařík vystudoval Státní grafickou školu a posléze Vysokou školu umělecko-průmyslovou u profesora Josefa Nováka. Od roku 1952 se věnoval knižní ilustraci, v letech 1968–1988 pracoval ve výtvarné redakci nakladatelství Albatros. Publikoval mimo jiné v časopisech Zlatý máj, Mateřídouška, Sluníčko, Ohníček a Pionýr. Ilustroval téměř 150 publikací, byl členem SČUG Hollar, SVU Mánes a Klubu ilustrátorů dětské knihy. Vystavoval doma i v zahraničí a za své práce získal mnoho ocenění, mimo jiné v roce 1992 na Mezinárodním veletrhu dětské knihy v Boloni cenu Premio grafico za ilustrace ke knize Tomáše Pěkného Havrane z kamene, Zlatou stuhu za celoživotní výtvarné dílo a přínos pro dětskou knihu a cenu Albatrosu za celoživotní práci s dětskou knihou.


Svým charakteristickým rukopisem vypravil například Poláčkovo Bylo nás pět, několik knih Ignáta Herrmanna, Vánoční povídky Charlese Dickense, Knoflíkovou válku Louise Pergauda nebo knihy Leona Garfielda Jack Holborn či Tajemný John Diamond. Za ilustrace ke knize Kuba Podšívka J. Tichého získal ocenění v rámci ankety Nejkrásnější kniha roku 1990. Jeho obrázky jsou spjaty například s verši Jana Vodňanského či Jiřího Havla.


Kdo se s jeho ilustracemi někdy potkal, rozhodně na ně nezapomene. Jsou živé, nápadité, plné energie. Výrazné rysy v obličejích postav, dynamická kompozice a nápaditý humor se nejen vtisknou do paměti, ale s neobyčejnou lehkostí a výstižností dokážou podtrhnout lehčí i vážnější tóny textu.


Milý pane Kovaříku, děkujeme a s láskou vzpomínáme.

Albatros Media newsletter

Jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlaste se k odběru našich e-mailových novinek! Odběrem novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.