Albatros - nakladatelství literatury pro děti a mládež

Tipy na vánoční dárky přímo z redakce

Tipy z redakce

Vánoce, Vánoce přicházejí... A s nimi tipy na vánoční dárky přímo z redakce! I letos si všichni albatrosí redaktoři našli v předvánočním shonu chvilku, aby se podělili o svůj osobní tip na vánoční dárek. Kterou z knih, na nichž během roku pilně pracovali, by věnovali dětem pod stromeček a proč?

Petr, šéfredaktor: Polča

Polča vyšla už na samém začátku roku, a tak jsem ji musel vysvobodit docela zespodu vysokého stohu knih, které jsme vydali později. Je to kniha spíš silnější, a tak tvoří vcelku stabilní základ. A je taky dobrým základem dětské knihovničky. Napsal ji Guus Kuijer, moderní klasik nizozemské literatury. Naše vydání zahrnuje pět příběhů, které původně vyšly samostatně. Hlavní hrdinkou je dospívající Polča, která to v životě nemá moc jednoduché. Otec bere drogy, maminka chodí s panem učitelem a Mimún, se kterým Polča chodí, se má na přání rodičů oženit s marockou holkou. Polča se však se všemi problémy, které na ni její nelehký život hrne, vyrovnává s humorem a obdivuhodnou duševní silou. Guus Kuijer vypráví s nadhledem a nepodbízivě a jeho styl výtečně podtrhují ilustrace Jiřího Franty. Tuhle knihu bych doporučil všem čtenářkám a čtenářům, kteří se nebojí silného příběhu a kterým se zrovna nechce utíkat do světa fantazie. S Polčou totiž zažijí spoustu dobrodružství ve světě, který dobře znají.


Zuzka, literární redaktorka: Evropa, náš domov 

Všude dobře, doma nejlíp, praví známé přísloví, které si připomínáme, když se vracíme z prázdnin či z dovolené. A možná si ani neuvědomujeme, že mimo vlastního domova máme i jeden velký a společný – Evropu. Co o ní ale víme? Málo, hodně? Kdo by chtěl znát ještě víc, má právě teď skvělou příležitost. Může se vydat na nevšední cestu „starým kontinentem“ s těmi nejlepšími průvodci – geologem Václavem Cílkem, bioložkou Zdeňkou Sůvovou, filozofem Janem Sokolem a ilustrátorkou Renátou Fučíkovou. A poté poutník jen užasne, jak je náš evropský domov krásný, rozmanitý a jedinečný!


Kristýna, literární redaktorka: Dál do džungle

Jak můžete vidět na fotce, i u nás v redakci se to pěkně zelení a všechno nám tu pod rukama doslova kvete, a to i o Vánocích, stejně jako v opravdové džungli! Dál do džungle ovšem není pozvánka k nám do redakce, jak by se mohlo zdát podle množství nahromaděných korektur, ale soubor strhujících příběhů ze světa Knihy džunglí, ve kterých se vám představí dobře známí hrdinové téhle světoznámé klasiky ještě jako mláďata. Napínavá dobrodružství hada Káa, medvěda Balúa, pantera Baghíry a Mauglího vlčích rodičů bezpochyby zaujmou i všechna lidská mláďata od 7 let. Knížka je navíc moc hezky vypravená, takže se bude pod stromečkem krásně vyjímat!


Štěpánka, literární redaktorka: Kovářské pohádky

Pohádky k času Vánoc prostě patří. Stejně jako vánoční příběh nesou poselství o tom, že opravdová láska nakonec vždycky přemůže zlé síly. A v téhle pohádce o třech kovářích, kteří zachrání kovárnu před zlomyslným ohnivým mužíčkem, si svoje najdou jak holčičky, tak kluci. A snad i rodiče. Když se jim už budou klížit oči, můžou si pohádku spolu s dětmi poslechnout z přiloženého Hajajova vyprávění. To je můj vánoční sen...


Lucie, literární redaktorka: Viktor a záhadná teta Bobina

Mou srdeční záležitostí je knížka Viktor a záhadná teta Bobina. Byla totiž tou úplně první, na které jsem pracovala, když jsem letos nastoupila do Albatrosu. Bavila mě už od první stránky. A co teprve, když Viktor začal s detektivním pátráním po tajemném zloději! Myslím, že tahle knížka udělá pod stromečkem radost nejednomu klukovi nebo holčičce od osmi let!


Saša, výtvarná redaktorka: Velký karneval

To je známá věc, že kdo si hraje, ten nezlobí! Nemá na to totiž čas. Nejprve si musí masku vystřihnout, pak doplnit stužkou a nakonec s kamarády vyzkoušet, jak si hraje robot s indiánem nebo šašek s opičákem.

 

Tak hezké Vánoce!