Past na korunu – pátrání za první republiky


100. výročí vzniku naší republiky se letos slaví po celý rok. My v listopadu slavíme důstojně i dobrodružně s knižní novinkou Past na korunu!


Je začátek roku 1919, napadl sníh, Jáchym a Filip z Podskalí občas bruslí na zamrzlé Vltavě, ale na jiné zimní radovánky moc času nemají. Je sice po válce, oba však musejí doma pomáhat, protože i jejich rodiny zasáhly válečné události. Jáchym vypomáhá v pekárně, Filip v krejčovství. Jednou kvečeru, když zase spolu roznášejí hotové šaty zákazníkům, se nečekaně připletou k setkání dvou mužů. První je starý pekárenský pomocník a druhý zámožný elegantní pán. Krajně podezřelá schůzka! Od této chvíle jsou kluci ve střehu a odhodlaně se pustí do dalšího pátrání. Netuší, že se zapletou do kriminálního případu, který dokonce může ohrozit existenci mladé republiky.

Kdo ovšem tušil, že se zaplete, je Daniela Krolupperová, autorka příběhu, a Barbora Kyšková, která knihu ilustrovala. A protože je naprosto zřejmé, že obě pracovaly s chutí a elánem, nedalo nám to, abychom se nezeptali:

Jak se vám „žilo“ v první republice?

Daniela Krolupperová:

„Nesnadno a s úžasem. Aby příběh pokud možno do detailu odpovídal skutečnosti, musela jsem načíst velké množství historických materiálů. Nebylo vždycky snadné se k nim dostat, ale stálo to za to. Seznámila jsem se tak se spoustou zajímavých podrobností, které jsem dosud netušila. S úžasem jsem blíže poznávala lidi, kteří věnovali myšlence naší státnosti bez přehánění celé své životy a neúnavně a bez jakéhokoliv hmotného prospěchu pracovali vlastně i pro nás. 
Příběh je svým způsobem mé osobní poděkování lidem, kteří náš stát vytvořili, a také těm, kteří obětovali vlastní život, aby zůstal zachován.“

Barbora Kyšková:

„Mně se žilo báječně, ostatně jako se všemi knihami od Daniely, na kterých jsem se mohla podílet. Do doby první republiky jsem se ponořila s chutí a zápalem. Tu dobu mi už v dětství přiblížila babička, která se narodila v roce 1900 a v první republice prožila svoje nejhezčí mladá léta. Dědeček byl redaktorem Českého slova a pohyboval se i mezi politiky. Znal se např. s Karlem Kramářem a párkrát byl pozván i k TGM. Dokonce jsem našla mezi rodinnými fotografiemi ty, na nichž jsou všichni spolu. Takže takhle jsem se naladila na atmosféru doby, kdy bylo všechno možná složitější, ale i nějak malebnější. Architektura, móda, stroje.
A potom ten příběh! Je napínavý, zábavný a zároveň i poučný. Zkrátka – opět jsem moc ráda ilustrovala knihu Daniely Krolupperové.“

Nezbývá než dodat: Vítejte v první republice!