Odešla Květa Pacovská

Aktuality

Odešla Květa Pacovská

Umělecký svět a svoje obdivovatele opustila Květa Pacovská. Věhlasné umělkyni bylo 94 let. Pro svou tvorbu byla oceňována doma i v zahraničí.

Vystudovala Státní grafickou školu a poté absolvovala v letech 1947 - 1952 Vysokou školu uměleckoprůmyslovou u profesora Emila Filly. Jako obor si vybrala monumentální malbu.

Snad i proto se o ní nedá psát výhradně jako o ilustrátorce. Její dílo má mnohem širší záběr. Zahrnuje i obrazy, plakáty, prostorové objekty a grafické listy.

 Sama o sobě říkala, že není výtvarnice, to slovo neměla ráda, považovala se za malířku.

Vynikla ovšem nejprve jako ilustrátorka knih pro děti, vycházející z dětské představivosti a geniálního daru pracovat s grafickou zkratkou a prostorem. Vytvořila tak vlastní zcela osobitý rukopis.

Květa Pacovská šířila celý život dobré jméno české ilustrace. Její knihy jsou specifické a zvláštní, vždycky hravé a překvapující. Poslední roky pracovala především na autorských knihách, které získaly mnohá ocenění. V roce 1992 obdržela Cenu Hanse Christiana Andresena. V letech 1992-93 působila jako hostující profesorka na Hochschule der Künste Berlin. V roce 1999 obdržela čestný doktorát za design od Kingston University ve Velké Británii.

Je zastoupena v mnoha světových muzeích.

Dílo Květy Pacovské je velice rozsáhlé, a proto si dovolím zde připomenout ty z jejích starších knížek, které vyšly v Albatrosu a které mě tehdy ovlivnily a jsou pro mě osobně nejmilejší: Pohádky z bramborových řádků, Pimpilim pampam, Nevyplazuj jazyk na lva, Svět pohádek bratří Grimmů, Pojďte s námi na výlet, Kočičí král a další.

 

Alexandra Horová

Výtvarná redaktorka