Odešel Jiří Šalamoun

Aktuality

Ve čtvrtek 31. března nás opustil ilustrátor, grafik a pedagog Jiří Šalamoun. Svými ilustracemi vypravil přes osmdesát knih. Bylo mu 86 let.

Jiří Šalamoun absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze a posléze Vysokou školu grafiky a knižního umění v Lipsku. Od roku 1990 sám učil, a to jak na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, kde vedl ateliér ilustrace a grafiky, tak v zahraničí – v Salzburgu či v Miami.

Můžeme bez obav říct, že Jiří Šalamoun byl jedním z nejvýznamnějších ilustrátorů druhé poloviny 20. století, který svým charakteristickým rukopisem ovlivnil mnoho výtvarníků. Ilustroval například knížku J. R. R. Tolkiena Hobit aneb cesta tam a zase zpátky, Pana Tau Oty Hofmana, Posledního mohykána J. F. Coopera nebo verše Pavla Šruta.

Výtvarný projev Jiřího Šalamouna měl vždycky blízko k filmu a filmovosti. Byl pestrý, výpravný a groteskní. Do mysli většiny lidí se pohříchu zapsal animovaným seriálem a knihami o Maxipsu Fíkovi – málo se ví, že Fík není bernardýn, ale bobtail a svou předlohu má ve skutečném psovi, kterého Šalamounovi pořídili dceři Barbaře.

Petr Eliáš, šéfedaktor