Nakladatelské ceny Albatrosu za rok 2023 předány!

Aktuality

Ve čtvrtek 25. dubna jsme v kině Přítomnost vyhlásili výsledky literární soutěže, předali výroční nakladatelské ceny a oslavili 75. narozeniny Albatrosu.

Cenu za ilustrace pro menší děti si odnesl Jindra Čapek za nové zpracování klasiky Carla Collodiho Pinocchiova dobrodružství. Jindra Čapek látku zpracoval s šarmem a elegancí a jeho výpravné ilustrace jsou inspirované dobovými italskými reáliemi. 

 

Hned dvě nominace proměnila kniha Tonda, Slávka a kouzelné světlo Jany Šrámkové a Filipa Pošivače. Mezi knihami pro větší děti zvítězila jak v kategorii literární, tak v kategorii výtvarné, což mimo jiné ukazuje na nebývalou souhru a spřízněnost textu a ilustrací. Jana Šrámková vypráví příběh o jinakosti, strachu, přátelství a především o schopnosti empatie. Postavy mluví živým, autentickým jazykem, vypravěč Tonda je zdatný a vtipný glosátor. Tempo vyprávění se průběžně mění, náladové, klidné pasáže střídají scény doslova nabité akcí. Ilustrace Filipa Pošivače jsou subtilní a tlumené, a přitom v knize vytvářejí svět sám pro sebe. 

 

Za text pro menší děti jsme ocenili Terezu Marianovou za autorskou knihu Uličníci (nominovanou mimochodem i na významný počin roku). Verše o městských zvířatech jsou vtipné a zručně napsané. Autorka se s jistotou pohybuje v nejrůznějších básnických formách a kromě zvířat seznamuje malé čtenáře s mnoha poetickými útvary. 

 

Za překlad jsme se rozhodli ocenit Anežku Dudkovou, která z angličtiny přeložila knihu Melissa a k výzvě v podobě střídání ženského a mužského rodu u titulní hrdinky Melissy, jež se narodila jako chlapec George, se postavila vskutku neohroženě. Během práce na překladu také absolvovala workshop pořádaný Obcí překladatelů v rámci Prague Pride 2022 – ale v podstatě jen proto, aby se ukázalo, že při překládání knihy z pera Alex Gino zvolila od začátku správnou cestu. 

 

Cenu za významný počin si nakonec rozdělili tři autoři knihy Dívám se na svět kukátkem, editor Petr Šrámek, ilustrátorka Nikola Logosová a grafik Jakub Spurný. Výbor z veršů Vítězslava Nezvala, který je již pátým edičním počinem Petra Šrámka v edici Stoletý kalendář, je na první pohled pestrý a hravý, ale při pozornějším prohlížení a pročítání překvapí vnitřní soudržností a hloubkou. Nikola Logosová se v knize ukazuje nejen jako skvělá ilustrátorka, ale i jako citlivá čtenářka a grafická úprava Jakuba Spurného je kultivovaná i nápaditá. 

 

Cenu za významný přínos literatuře pro děti a mládež si odnesla výtvarnice, spisovatelka a vysokoškolská pedagožka Renáta Fučíková. První ilustrace pro Albatros vytvořila ke knize Katalin Magyarové Písnička pro Kláru a od té doby ilustrovala přes sedm desítek knih. Postupně se vyprofilovala i jako autorka a přes čtyřicet knih sama napsala. Věnuje se převážně historickým tématům, která stojí stranou pozornosti. Renáta Fučíková je skvělá vypravěčka. Vypráví slovem i obrazem, suverénně, precizně a poutavě. Její příběhy jsou poučné i čtivé a kromě řemeslné zručnosti vyjadřují obrovský a upřímný zápal pro věc. S materiálem pracuje zodpovědně, pečlivě a pokorně, ale zároveň kreativně. Její styl je osobitý a nepřehlédnutelný. Jako vysokoškolská učitelka je empatická, své studenty připravuje pro praxi a vede je spíš jako o něco zkušenější kolegyně než jako autoritativní profesorka. Dovede je nadchnout a inspirovat. Renáta Fučíková je zároveň bez nadsázky světová autorka. Její význam a věhlas daleko překračuje hranice, je jednou z těch, kteří svou soustavnou prací dělají české literatuře dobré jméno ve světě. A my si nesmírně vážíme toho, že je kamarádka Albatrosu, už od prvních knížek.