Nakladatelské ceny Albatrosu za rok 2021 předány!

Aktuality

Nakladatelské ceny Albatrosu za rok 2021 předány!

Ve středu 27. dubna po vynucené dvouleté pauze proběhl tradiční slavnostní večer u příležitosti předání Výročních cen nakladatelství Albatros za rok 2021. Zároveň byly vyhlášeny výsledky literární soutěže a představeno soutěžní téma na následující rok.

Téma literární soutěže bylo poměrně široké. Tvůrci měli přihlašovat hotové či rozpracované dětské komiksy na libovolný námět. Přišlo přes dvě desítky kvalitních a nadějných příspěvků, z nichž porota ve složení Karel Jerie, Martin Šinkovský a Nikkarin anonymně vybrala komiks Město z kovu a kamene Kateřiny Šardické a Kurta van der Basche. Kromě šeku na 25 tisíc korun získali tvůrci příslib vydání.

V kategorii ilustrace pro menší děti cenu získala Galina Miklínová za ilustrace knihy Václava Čtvrtka O Kačence a tlustém dědečkovi. Její ilustrace knihy O Kačence a tlustém dědečkovi potěší jak dospělého, tak děti. Čtenáře oslovuje a baví svým humorem, fantazií a vytříbeným výtvarným jazykem. Reálie, které dnešní děti dobře znají, zobrazuje nenapodobitelným způsobem. Textu Václava Čtvrtka vdechla určité důvěrné kouzlo, které podpořila monochromní barevností jednotlivých celostran. Z knihy na nás dýchá její nadšení pro příběh a čirá radost z ilustrování.

Kategorii ilustrace pro starší děti ovládl Jiří Grus. V loňském roce vyšla poslední kniha z tzv. stínadelské trilogie Jaroslava Foglara, Tajemství Velkého Vonta, a cenu dostal za zpracování všech tří knih. Jiří Grus svými ilustracemi vstupoval na pole, které před ním vytyčili Jan Fischer, Marko Čermák nebo Bohumil Bimba Konečný, a jeho úkol vůbec nebyl jednoduchý. Musel dodržet určitou klasičnost, ale zároveň knihu oživit pro dnešek. Bylo třeba text znovu pečlivě přečíst a promyslet, co v něm je zajímavé pro současné čtenáře. Komplikací přitom bylo, že ilustrace vznikaly s velkým časovým odstupem od textu – jinými slovy Jiří Grus žije a tvoří ve zcela jiné historické situaci, než žil Jaroslav Foglar a jeho čtenáři. Se svým úkolem se vypořádal skvěle a „stínadelská“ trilogie je v jeho podání vskutku monumentální dílo.

Nejlepší knihu pro mladší čtenáře loni napsal Jiří Teper. Cenu si odnesl za své Pohádky o domovních znameních. Domovní znamení jsou krásné obrázky či sošky nad vchody domů, nápadité a nezaměnitelné. Ale jak se tam ocitly? Historie vzniku některých znamení je natolik originální a zábavná, že se dá vyprávět jako pohádky. A Jiří Teper je pověděl dětem, které to zajímá. Vypráví o znameních, která si vymyslel, ne o těch, která mnozí už známe z měst: o domě U Tří balonků, U Plachetnice, U Čerta, celkem o osmi domech v jedné staré ulici ve starém městě. Příběhy neobyčejné, napínavé, poetické pro kluky i děvčata. S jasným i skrytým humorem, ale všudypřítomným a vlídným, jako je autor sám.

Pavel Horna získal cenu za knihu pro starší čtenáře Tajemství kamenného království Middlestone. Ta vychází z českých reálií a tvoří komplexní svět, v němž existují skřítkové, kteří zásadním způsobem ovlivňují vývoj lidstva. Jako u tolik skloňovaného Harryho Pottera i zde se setkáváme s vyprávěním, které nadchne děti i dospělé. Autorovi Pavlu Hornovi se totiž podařilo vytvořit dobrodružný příběh, který vyniká nejen prací s napětím, ale také svým humorem a břitkou ironií. Jde bezesporu o jedno z nejkvalitnějších děl současné české fantasy tvorby.

V překladové kategorii se nakladatelství Albatros rozhodlo ocenit Radka Malého za překlad novodobé německé klasiky Paula Maara Týden samá sobota. Jsou knihy, které můžeme směle považovat za nepřeložitelné, a Týden samá sobota Paula Maara je jednou z nich. Přesto ji Radek Malý přeložil – a náramně. Text utkaný z jazykové hry a probarvený jazykovým humorem plyne v jeho podání zcela přirozeně, říkačky malého Sobka jsou rozpustilé a absurdní situace srší vtipem. Překlad Radka Malého je bravurní a ocenění mu právem patří.

Cenu za významný počin získala mimořádná monografie Oldřich Jelínek Známý – Neznámý kolektivu autorů. Editoři Ondřej Müller a Milica Pechánková sestavili úctyhodnou publikaci, která představuje výtvarníka Oldřicha Jelínka i jeho tvorbu ve všech barvách a odstínech.

Tradičním vrcholem večera byly ceny za významný přínos literatuře pro děti a mládež. Letos jsme se rozhodli výjimečně udělit ceny hned dvě. První oceněnou byla výtvarnice a ilustrátorka Andrea Tachezy. Svou ilustrátorskou dráhu shodou okolností zahájila před lety v Albatrosu a od té doby vypravila mnoho knih a získala několik českých i mezinárodních ocenění. Její přínos literatuře pro děti a mládež tkví v širokém záběru stylů i témat a osobitém a empatickém zpracování.

Druhou cenu si odnesla dlouholetá výtvarná redaktorka Albatrosu Alexandra Horová. Za víc než dvě desítky let práce v redakci se podílela na vzniku stovek knih. Přestože její jméno nenajdeme na obálce, ale skrývá se v tiráži, její vliv na knihy, které v Albatrosu vycházejí, je zásadní a její pečlivá práce, výtvarný cit a diplomatický um pomáhají na svět mnoha krásným knížkám.

 

Autorem přiložených fotografií je Michal Man.