Knižní tipy pod stromeček

Tipy z redakce

Vánoce klepou na dveře, a tak jsme pro vás v redakci dali dohromady několik knižních tipů, které dětem udělají pod stromečkem zaručeně radost. Máme tu něco pro malé i odrostlejší čtenáře, milovníky encyklopedií nebo pohádkových příběhů.

Petr, šéfredaktor: Velvet Effect

„Jsou věci, které je dobře si připomínat stále dokola, zvlášť pokud se týkají naší nedávné historie (na kterou ostatně ve škole často ani nedojde). Knížka novináře Petra Švece čtivě a přístupně, ale přitom dostatečně podrobně a v souvislostech popisuje události, které bezprostředně předcházely sametové revoluci, i léta těsně po ní. Ilustrace vytvořili studenti plzeňské Sutnarky pod vedením Renáty Fučíkové, která je také autorkou námětu. Kniha Velvet Effect se hodí pro čtenáře zhruba od dvanácti let, které zajímá historie, ale nové informace či souvislosti v ní najdou i maturanti. A až mladí dočtou, knížky se mohou zmocnit rodiče a zamyslet se nad ní, jakou cestu jsme za třicet let ušli.“

Zuzana, literární redaktorka: Fína a Zef: Příběh surikat a Surikaty na poušti

„Jedna malá surikata pobaví vás natotata! Ale v knížce Ivony Březinové se to surikatami jen hemží. Tyhle šelmičky žijí ve velké rodině a vzájemně na sebe dávají pozor. Jakmile vyběhnou z nory, hlídači bedlivě sledují okolí a případně hned křiknou na poplach. To se pak všichni běží rychle schovat – ovšem ne každý poslechne. Všeteční kamarádi Fína a Zef totiž  musí pořád něco zkoumat. A tak se s nimi pusťte za dobrodružstvím do africké pouště, kde nebezpečí číhá na zemi i v oblacích! Vtipné vyprávění v knížce a hravé úkoly a rébusy v přiloženém sešitě ilustrovala Alena Schulz.“

Kristýna, literární redaktorka: Ohrožené druhy

„I když se teď může zdát, že nejohroženějším druhem na planetě Zemi jsme my lidé, věřte nebo ne, není tomu tak. Lední medvědi, nosorožci, gorily, papuchalkové, činčily, orangutani, papoušci ara, ale i mnohé druhy hmyzu jsou na tom mnohem, mnohem hůř. Hrozí jim totiž ve volné přírodě úplné vyhynutí. Proč tomu tak je a co může každý z nás udělat pro to, aby těmto krásným zvířatům pomohl, se dočtete v knížce s názvem Ohrožené druhy, která je mým osobním tipem na vánoční dárek. Má velkorysý formát a krásné ilustrace, a textu tak akorát, aby ji neodložili ani váhavější čtenáři. Zaujme děti i dospělé a pod stromečkem se bude nepochybně krásně vyjímat.“

Lucie, literární redaktorka: TO: Všechno o menstruaci (a ještě něco navíc)

„Můj tip pod vánoční stromeček je jednoznačně TO. Prostě TO. Jestli máte doma čerstvou teenagerku, rozhodně jí TO kupte. Žádný strach, nejde o adaptaci slavného Kingova hororu pro mladší čtenáře! Ačkoli – trocha krve ukápne... TO je totiž nová knížka o menstruaci „pro začátečnice“. Vtipná, zábavná, plná zajímavých informací, trefných ilustrací a prošpikovaná menstruačními „historkami z natáčení“, které autorka Hana Kašáková sesbírala mezi svými úhlavními přítelkyněmi. A i jednotlivé kapitoly pojala jako příjemný pokec se starší a zkušenější kamarádkou. Zkrátka – letos by TO podle mě o Vánocích měla dostat každá malá žena. Tedy tu knížku, samozřejmě! Pobaví a vybaví ji užitečnými informacemi do té míry, že po dočtení poslední stránky už ji jen tak něco nezaskočí. TO je prostě báječné!“

Hana, literární redaktorka: Olinka a kouzelná truhla

„Knížky a dobrodružství k sobě prostě patří! A nejinak je tomu v případě knihy Olinka a kouzelná truhla, kterou napsal Petr Hugo Šlik a ilustrovala Petra Josefína Stibitzová. Olinka na půdě u svého dědečka objeví tajemnou truhlu s knihami. Ale pozor! V knížkách čeká nejen dobrodružství, ale i pořádná dávka nebezpečí. Tak si držte klobouky, nastupte do kouzelné truhly a vydejte se na okružní let po známých i neznámých světech! Krásně ilustrovaná kniha pro všechny holky, kluky i dospěláky, kteří se rádi ponoří do fantazijních světů albatrosáckých knížek a sní o tom, že budou moct jednou lítat.“

Alexandra, výtvarná redaktorka: Traktory

„Konečně pořádně podrobné informace o traktorech, bez kterých se náš budoucí farmář neobejde. Dokonale propracované a technicky přesné ilustrace dopoví i to, co jste možná v textu nenašli. Při prohlížení útlé knížky o traktorech se mi neodbytně vynořují osobní vzpomínky na prázdniny u babičky.  Pozorování zemědělské techniky za okny s kvetoucími muškáty a naše dětské soupeření, kdo vykřikne jako první, který traktor právě pojíždí a jestli ho řídí Fanda nebo Toník odvedle.“

Ondřej, programový ředitel: Bim - Bum - Bác

„Trocha poezie nikoho nezabije, především v předvánočním čase, který je tentokrát přece jen poněkud méně romantický a poetický. Spojení „sbírka veršů“ dnes zní skoro nepatřičně, a to je škoda! Knížka s názvem Bim – Bum – Bác nabízí veselé básničky Pavla Žišky, které jsou v době současných častých pobytů doma přímo ideální pro domácí „dramatické výstupy“. Stačí procítěně zarecitovat: „Kdo tu tak strašně nakakal? – zeptal se makak makaka“ nebo se při přednesu dovědět „Jak se myje mrakodrap“, anebo si (skoro) potmě přečíst strašidelnou „poému“ „Baskervillský pes“. Verše stejně veselými ilustracemi doprovodil Lukáš Urbánek. Zkuste to tedy jednou s poezií! Abych byl stylový podle názvu edice, totiž Poežie (což je sraženina zvolání Poezie žije, ale má to ještě spoustu dalších významů podle toho, co vás zrovna napadne), dovolím si zopakovat, že trocha poežie nikoho nežabije.“