Knižní inspirace od spisovatelky Ivony Březinové | Albatros.cz

Knižní inspirace od spisovatelky Ivony Březinové

Tipy od autorů

Ahoj, trosečníci! Zdravím vás všechny ze svého ostrova v Krči. Uvízla jsem tu kvůli koronaviru i s celou rodinou a psem. Každý teď jsme na nějakém ostrově, ať už je to byt, dům, nebo možná chata. Každopádně z něj nemůžeme odplout, aspoň ne nikam daleko. Občas vyšlu rodinného dobrovolníka na lov potravin, případně do lékárny. Sama nevycházím, protože se starám o pětaosmdesátileté rodiče, a nechci je ohrozit nákazou.

Ale že bych se na našem ostrově nudila, tak to ani náhodou! Sice už jsem v těchto dnech měla být na cestách za čtenáři, měla jsem besedovat na různých místech republiky, a ne sedět doma, jenže i tak mám pořád spousty práce. Dopsala jsem rukopis 5. dílu Gangu odvážných. Odehrává se při zemětřesení v Tokiu. A začala jsem se připravovat na další díl. Kvůli němu bych si potřebovala projít soutěsky v Hřensku. Jenže ty jsou teď zavřené. Tak zatím sedím u počítače a lovím informace tam. Díky aplikaci Google Earth se dostanete skoro všude. I Tokio jsem takhle probrouzdala křížem krážem.

A když už jsem nakoukla do map, došlo mi, že než nám z našich ostrovů dovolí vyplout, můžeme cestovat i pomocí knih.

Šestice kamarádů z Gangu odvážných vás vezme na výpravu nejen do Krkonoš (Nevinná lavina), ale i do daleké thajské džungle (Ve spárech džungle), mezi písečné duny africké pouště (Poušť, všude poušť) nebo do vln Karibiku (Ztraceni ve vlnách). Na webové stránky www.gangodvaznych.cz postupně vkládám informace i o jiných knihách, s kterými zažijete dobrodružství odehrávající se v různých koutech světa.

Z poslední doby mě nadchla kniha Uprchlík amerického spisovatele Alana Gratze. Tři příběhy dětí, které v různých historických etapách prchají přes moře a čelí mnoha nástrahám, se v závěru zajímavě zauzlují. Myslím, že stejně jako já budete do poslední chvíle napnutí, komu z nich se podaří doplout k vytouženému ostrovu.

A pokud jsem vás opravdu cestovatelsky naladila, otevřete knihu Vzhůru do světa britského autora a dobrodruha Alastaira Humphreyse. Na jejích stránkách plných vtipných obrázků, mapiček, plánků a nákresů prožijete 20 neuvěřitelných výprav.

Tak vzhůru do světa! Když to zatím nejde doopravdy, s knihami od Albatrosu to jde už teď. Aby ne, vždyť ALBATROS přece lítá!

Z ostrova plného knih vás zdraví Ivona Březinová


Ivona Březinová je spisovatelkou na volné noze, šest let vedla semináře tvůrčího psaní na Literární akademii. Její prvotina Zrcátko pro Markétu načala bohatou řadu knih od leporel přes pohádky, příběhy pro malé čtenáře (F jako Fík, Vítej, Karle!, Ďasík a Ďáblík), populárně naučné texty a encyklopedie až po romány pro teenagery. Pro dívky vydala literární cestopisy (tzv. Béčkovky) a nevyhýbá se ani závažným tématům (Lentilka pro dědu Edu, Kluk a pes, Řvi potichu, brácho, triptych Holky na vodítku). Mnohé její publikace získaly ocenění a byly přeloženy do cizích jazyků. Autorka ráda beseduje se svými čtenáři.