Knižní inspirace od spisovatelky Ivany Peroutkové

Tipy od autorů

Toto „koronavirové“ jaro trávím docela dost času na zahradě. Taky jsme koupili nové slepičky, a jelikož bydlím v Záběhlicích, chodím s rouškou a se psem do nedalekých polí. Dopoledne píšu a před spaním si čtu. Zrovna začínám knížku Wilfrieda Berghahna o Robertu Musilovi. Nedělám v podstatě nic jiného, než co v této době obvykle dělám, nebo spíš, co teď můžu dělat, a víc si cením všeho dobrého. Třeba právě knih.

Ze svých knížek doporučuju dobrodružný příběh s prvky fantazie Ztracený šíp. Moc pěkně ho ilustrovala Barbora Kyšková. Hrdinkou je dvanáctiletá Jana, náruživá čtenářka napínavých komiksů, která se jedné mrazivé noci ocitne v dávné pohanské době. Jana pak musí projevit velkou odvahu, aby zachránila nejen sebe, ale vůbec dobro před zlem. Ztracený šíp je zároveň příběhem o dospívání, o touze někam patřit a k něčemu vyššímu přináležet.

Mou oblíbenou autorkou byla a je Astrid Lindgrenová. Mám ráda její temnější knížky a jednou z nich jsou Bratři Lví srdce. Jonatán a Karel statečně putují do neznámé vysněné země – k hranici mezi životem a smrtí. Na někoho text může působit až surově, mě sourozenecká láska dojímala.

Do třetice chci upozornit na knížku Ivony Březinové I hračky si chtějí hrát v nové edici Společné čtení. Edice je určená malým i velkým, kteří chtějí strávit nad knížkou společné chvíle. Levé stránky jsou určené zkušenějším čtenářům, pravé stránky těm teprve začínajícím, vždy jde však o stejný příběh. Obsah na levé stránce se na pravé stránce vystihne jednoduchou větou a ilustrací. Ivona Březinová vypráví o zapomenuté žluté kuželce, která si mezi hračkami najde nové kamarády.


Ivana Peroutková píše pro malé čtenáře, teenagery i dospělé. Její prvotinou je kniha Na vahách života. Je autorkou mimořádně úspěšné série o holčičce Aničce. Menší čtenáři si oblíbili také její minidetektivky Ukradená cukřenka a Ukradený prsten ze série Frantík, malý detektiv. V roce 2018 odstartovala Ivana Peroutková knihou Valentýnka a narozeniny další knižní sérii, tentokrát o nevšední holčičce Valentýnce. Knihy Ivany Peroutkové se pravidelně umisťují na předních místech čtenářských anket a získaly několik ocenění. V roce 2018 získala za sérii o Aničce také Cenu Albatrosu za významný počin.