Knižní inspirace od spisovatele Davida Jana Žáka | Albatros.cz

Knižní inspirace od spisovatele Davida Jana Žáka

Tipy od autorů

Žiju dál na Šumavě uprostřed lesů, kousek od pěnivého proudu řeky Blanice, takže kromě toho, že nesmím chodit do práce a vyučuju on-line z domova, se moc nezměnilo. Času na psaní mám teď podstatně víc, píšu kupodivu pátý díl dobrodružné série Tromby, třebaže jsem podepsal smlouvu na trojku, kterou mám rozepsanou. Dokončil jsem román o Janu Tleskačovi a podnikám s rodinou tajemné výpravy za poklady lapků a bukanýrů, mnohdy se jedná o plicník lékařský nebo podběl.

Lovec jelenů s ilustracemi Zdeňka Buriana vychází vůbec poprvé, sedmdesát let trvalo, než se konečně objevil nakladatel, co měl kuráž, trpělivost a nadšení. Dobrodružství Kožené punčochy, postavy známé z Posledního Mohykána, Stopaře a dalších cooprovek, je tentokrát mladíčkem a jeho indiánský přítel Čingašgúk, potomek slavného kmene Mohykánů, se společně s ním pouští do nerovného boje proti Huronům. Nechtějí nic menšího, než zachránit rodinu lovce Toma Huttera, která žije ve srubu uprostřed horského jezera. Jenže vodní hladina není pro rudokožce žádnou překážkou.

Současná dobrodružná literatura pro mládež by byla ochuzena, kdyby Petr Hugo Šlik nepsal. Jeho čtyřdílná série o partě kamarádů, která začíná Tajemstvím jeskyně pokladů, pokračuje Ve staré cihelně se svítí, aby dál napínala své čtenáře v Záhadě dračího klíče a vyústila v knize Po stopách ztraceného syna, patří k tomu nejlepšímu z českých luhů a hájů. Zaslechneme při čtení ozvěny foglarovek a ransomovek, ocitáme se v Klárově, periférii většího města, abychom se pustili do podzemí, starých továren, pátrali po zlodějích, ale i historii města, a hlavně sledovali vznikající pevné přátelství hrdinů, které se ovšem může zbortit jako věž ze sirek. Současný a aktuální příběh rozkrývá i sociální zázemí dětských postav, jejich strachy, naděje a lásky, všechno, co znají čtenáři z vlastní zkušenosti, a proto jim tyto romány tak přirostou k srdci.

Druhý díl dobrodružné série Tromby navazuje na Zmizení Edwina Lindy, v němž hlavní hrdina beze stopy mizí po urputném boji proti partě kluků, co ho šikanují. Naštěstí nebyl úplně sám, a tak se po jeho stopě vydává parta vedená Ptáčkem, aby odkryla nejen část tajemství Edwinovy rodiny, ale i fantastický svět v podzemí Šumavy. Jedná se o napínavý až detektivní příběh plný zvratů a nečekaných objevů. Mohu slíbit, že další díly na sebe nenechají dlouho čekat. Každá kniha je psána v jiném žánru, ale všechny mají jedno společn. Jsou plné dobrodružství, přátelství a napětí. Píšu teď Edwina pětku, trojku mám rozepsanou a čtyřku vymyšlenou. Trojka - bojovka, čtyřka - horor, pětka - fantasy.

Mávám ze Šumavy!


David Jan Žák žije se svou ženou Lenkou, dcerou Anežkou a kocourkem Mazlíkem na Šumavě. Rád čte komiksy, kreslí indiány a sedí u potoka, kde pozoruje pstruhy. Dosud vydal sedm básnických sbírek, jeho básničky vyšly v několika jazycích a pařížské nakladatelství Gallimard je zařadilo do Antologie české poezie 20. století. Napsal tři knihy pro dospělé čtenáře, z  nichž se román Návrat Krále Šumavy stal ihned po vydání bestsellerem. Zmizení Edwina Lindy je jeho první knihou pro mládež.