Knižní hon za poklady #7

Tipy z redakce

Nový měsíc = nový knižní hon za poklady a doporučení na skvělé dětské knihy z naší redakce. Tento měsíc doporučujeme ty nejlepší jarní knihy pro děti!

Hana Lehečková – Od jara do jara

Tahle kniha je plná slunečních paprsků, opojných vůní a také optimismu, stejně jako jaro. Nestárnoucí verše Františka Hrubína fungují jako živá voda – čeho se dotknou, to zezelená, pookřeje a ožije. Moc doporučuji všem malým i velkým pábitelům.

 

 

Tom Velčovský – Úžasná fyzika

Jaro není jen o bující zeleni, zpívajících ptáčcích a delších dnech. Jsou to taky písemky, přijímačky a s tím spojené hodiny a hodiny učení. Mně osobně nikdy nešla fyzika a jsem moc rád, že teď na jaře vychází titul Úžasná fyzika u nás doma. Autorský počin Úžasného divadla fyziky popisuje fyzikální jevy s humorem a srozumitelně i někomu, jako jsem já.

 

 

Zuzana Kovaříková – Ráno v trávě

Jaro přišlo do kraje a s ním slunce, barvy i vůně. A probouzení květin na lukách: Cililink, luční zvonek v trávě cinká, kdo to tady ještě spinká? Ta, která vyrostla nejen na palouku, ale i ve verších Ivony Březinové a v ilustracích Jarmily Marešové. Leporelo Ráno v trávě nabízí dětem krásný začátek jara i čtení.

 

Štěpánka Sekaninová – Atlas psů pro děti

Je jaro, tráva se zelená, sněženky, bledule i tulipány vystrkují svoje hlavičky a pozorují svět. Nastal čas vyběhnout ven. A proč ne třeba se psím kamarádem? Ať je veselo! Prolistujte Atlas psů pro děti a vyberte si psí plemeno, které je vaší duši i povaze nejbližší. Já si tam třeba svého chlupatého kamaráda našla.

 

 

Alexandra Horová – Zločin na Starém Městě pražském

Každý den ještě nebude teploučko a slunečno, k jaru patří i aprílové počasí. Právě tehdy, kdy je chladno nebo venku leje, je čas sáhnout po pěkné knížce. Co takhle trochu tajuplný příběh s detektivní zápletkou? Přeneseme se do dávné doby, do tmavých zákoutí Prahy, která je osvícena jen petrolejovými lampami a po dlažbě drkotají kola kočárů. Malý chlapec tu prožije děsivý moment. Na dvorku jejich domu najde dívku ležící bez života na dlažbě. Na tento moment nemůže nikdy zapomenout. Po letech studia na Akademii výtvarných umění, v roce 1890, kdy už je uznávaným malířem vytvoří obraz s názvem Vražda v domě.

 

Bohdana Jarošová – Svět mravenců
Jaro se blíží, a kromě trávy a kvítků už brzy vyrostou nová mraveniště. Kopečky z jehličí, klacíků a kůry, které tvoří svět sám pro sebe. Víte, kde se v takovém mraveništi najdou houbové zahrádky a jak pracují mravenčí chovatelé mšic? Kniha Svět mravenců vám odhalí mnohem více z tohoto skrytého mikrosvěta. To budete koukat, až narazíte třeba na mravenčí drákuly! Novinka pro děti od 5 let vychází na konci března.

 

Lucie Hášová Truhelková – Lily, víla z tůňky

Moje oblíbená jarní knížka je letos asi tahle obrázková od Lucy Fleming. Všecko to v ní totiž zurčí a klokotá, je plná čilých žabek, rybek, pulců, motýlů… A taky je v ní víla a na obálce má třpytky! 

 

Helena Haraštová – Co se děje v hnízdech

Do jarních hnízd ptáků můžete nahlédnout v prostorovém leporelu plném nápaditých výřezů s názvem Co se děje v hnízdech. Je to knížka jako dělaná na jarní procházky: vejde se do batůžku a představí vám různé (nejen) opeřené stavitele hnízd, které můžete venku potkat. Texty v knížce jsou krátké a jednoduché, aby bavily i ty nejmenší výletníky, ale zároveň jsou i plné informací, takže vám zpříjemní třeba i ty jarní chvilky, které byste snad museli trávit s rýmou a teplotou v posteli.

 

Petr Eliáš – Boj o první místo

Tuhle foglarovku jsem vybral proto, že v sobě spojuje hned několik věcí, které mám rád. Zaprvé ji pro nové vydání výtečně ilustroval Jaromír99. Potom jde o jeden z Foglarových „skautských“ románů – hlavnímu hrdinovi Petru Solnarovi pomůže z marasmu způsobeného nepěknými vztahy ve třídě mimo jiné vstup do skautského oddílu. A pak je tu jeden z hlavních motivů knížky, běh. Petr každé ráno běhá s Jižním rychlíkem, protože chce na jaře vyhrát závod Napříč městem. Je čím dál rychlejší a silnější, systematicky a cílevědomě na sobě pracuje, ale jestli se mu nakonec podaří zvítězit, to už si musíte přečíst sami.

 

Radka Píro – Taky mám svoji pokojovku

Jaro je tu a s ním přichází čas i na knihu Taky mám svoji pokojovku. Vždyť kdy jindy pořídit domů nového zeleného člena rodiny nebo pořádně opečovat ty stávající... Něžné ilustrace, přehledné infografiky a kombinace zelené a žluté barvy dělají z této příručky must-have každé domácnosti aspoň s jednou pokojovkou.

 

 

Štěpánka Pašková – Kdo bydlí ve starém dubu

Pokud máte doma předškoláka nebo předškolačku, určitě sáhněte po téhle knížce. Kombinuje komiks a malované čtení a používá velké tiskací písmo, takže bere do hry i začínající čtenáře. Vyprávění o každodenních příhodách zvířátek ze starého dubu začíná právě na jaře: strom se probouzí a Veverka z bytečku ukrytého v dutině nad třetí větví se po zimě konečně vypraví ven...

 

Magda Garguláková – Porozuměj řeči rostlin

Nejlepší jarní kniha? Voní, je zelená a plná rostlin… A také to v ní živě štěbetá – právě tak, jako v knize „Porozuměj řeči rostlin“. Rostliny, symboly a poslové jara nejsou jen krásné a voňavé. Jsou živější a aktivnější, než sis možná doposud myslel. Na stránkách této knihy objevíš fascinující svět, který je nám lidem z velké části skrytý – věděl jsi například, že spolu rostliny povídají úplně stejně jako my lidé, že se umí vzájemně varovat před nebezpečím nebo se rozveselit, když jim je smutno? A je to jejich povídání slyšet nebo to dělají nějak jinak? Jak? Přečti si o tom.