Knižní hon za poklady #5

Tipy z redakce

Nový měsíc = nový knižní hon za poklady a doporučení na skvělé dětské knihy z naší redakce. Tento měsíc doporučujeme knihy, které se odehrávají v místě, kam bychom se chtěli podívat.

Štěpánka Pašková – Lightfall: Poslední paprsek světla 

Už od chvíle, kdy jsem o grafický román newyorského kreslíře Tima Proberta poprvé zakopla, jsem věděla, že se v tomhle světě musím nadlouho zabydlet. Říše Irpa a její krajina prosáklá mýty tvoří pozadí pro příběh dívky Beatrice a usměvavého obra Cada, potomka dávného rodu Galdurianů. Tihle dva se spolu vydávají na dobrodružnou výpravu napříč Irpou ve snaze uchránit svůj kdysi vzkvétající svět před pádem do temnoty. Díky tomu se nám Irpa představuje v celé své kráse a barevnosti, zalitá teplým světlem a zalidněná fantaskními ghibliovskými bytostmi. Do říše Irpa se tedy toužím podívat a brzy se tam snad také podívám, protože nás čeká práce na 2. dílu série. 

 

Štěpánka Sekaninová – Co se děje v mraveništi 

Mravenci mě fascinovali odjakživa a fascinují dodnes.  Už jako úplně malé dítě jsem postávala hodiny a hodiny nad vysokými mraveništi a toužila se dostat dovnitř, prokoumat jejich chodbičky, skryté komůrky s larvami, vajíčky, se zásobami na zimu. Navštívit samotnou mravenčí královnu. Jak asi vypadá? Říkala jsem si a představovala si ji samozřejmě že s korunkou na hlavě. A jak to v tom mraveništi vlastně chodí? Co dělají mravenci přes den a kde spí? A spí vůbec? Takže…je úplně jasné, že ze všeho nejvíc  bych se chtěla podívat do mraveniště. A tenhle můj dětský i dospělácký sen se vyplnil díky knížce Petry Bartíková, která mě provedla mraveništěm skrz naskrz. Aby ne, když se jmenuje Co se děje v mraveništi .

 

Hana Dolejší Lehečková – Kdo krade sny? 

Hodně by mě lákal svět Trombů z knihy Kdo krade sny? od Davida Jana Žáka. Tahle fantasy říše je plná magie a nadpřirozených sil, jenže v ní žije i nebezpečný král Klamm, proto bych se tam vydala jedině pod podmínkou, že mě doprovodí také postavy z Žákovy knihy – Edwin, Anežka, Ptáček, Viky a Klárka.

 

Tom Velčovský – Hledání minulosti 

Jako malý kluk jsem chtěl ze všeho nejvíce být archeologem. Když jsem ale zjistil, že nebudu utíkat před dinosaury a práskat padouchy bičem, rozhodl jsem se, že budu dělat něco jiného. Na vykopávky bych se stále rád podíval, ale než se tak stane, můžu si zatím listovat v knize Hledání minulosti, která mě vezme na vykopávky z celého světa.

 

Lucie Hášová Truhelková – Byl jednou jeden roh 

O mně je známo, že strašně nerada cestuju kamkoli dál než do Jižních Čech. Ale v tom kouzelném lese, ve kterém bydlí holčička Julie s rodiči a spoustou zvířátek, v tom by se mi opravdu moc líbilo! A nejen kvůli hejnu malých roztomilých koníčků, jež se uprostřed lesa učí létat… Trošku asi i kvůli té skvělé a obzvlášť sladké zmrzlině, se kterou se Julie vytasí, aby rozveselila čtyřnohého kamaráda (a to se jí podaří víc než dokonale)!

 

Helena Haraštová – Co se skrývá za dveřmi? 

Taky rádi prozkoumáváte nová a neznámá místa? Co takhle projít se továrnou na sladkosti? Nahlédněte do kádě, kde se míchá čokoláda, popožeňte pásy, na kterých se tvoří lízátková hmota… Nebo vás láká spíše návštěva vesmírné stanice? Pozor, všechno tu poletuje vzduchoprázdnem, ať se nezraníte! A co takhle důkladná prohlídka hasičské centrály nebo zastávka v malířském ateliéru? V knize Co se skrývá za dveřmi detailně prozkoumáte hned deset míst, kam se člověk běžně nedostane, a ještě si na jednotlivých dvojstranách užijete zábavu při hledání ztracených předmětů. Doporučuje deset zvídavých dobrodruhů z deseti!

 

Alexandra Horová – Netvor třese zemí 

Japonsko je země, která je velice přitažlivá. Spojuje tradiční kulturu se světem vyspělých technologií ve fungující celek a je tedy místem, na kterém se pojí moderní a tradiční styl života. Projít se některou z vyhlášených zahrad a zároveň na vlastní oči vidět světoznámé skvosty moderní architektury -- to by mě tedy velmi bavilo.

To, co barvitě vylíčila autorka knihy Netvor třese zemí bych ovšem zažít nechtěla. Čte se o tom ale báječně a od stránek napínavé knihy se téměř nemůžete odtrhnout.

Šest dětí, co si říkají Gang odvážných, přicestuje v doprovodu několika dospělých do Tokia. Místo očekávaných zážitků se země začne otřásat a všichni už myslí převážně na to, jestli jejich záchrana přijde včas. Tohle je tedy skutečně veliká prověrka odvahy!

 

Magda Garguláková – Jak se žilo na hradě 

Místo, kam bych se chtěla podívat? No jéje, těch je spousta… naštěstí se to dá díky knihám snadno realizovat. A protože mám ráda historii a jsem tak trochu romantik, určitě bych se vydala na hrad v dobách vrcholného středověku. Na chvíli zažít atmosféru rytířského turnaje, mrknout do kovány, hradní kuchyně a dokonce se zúčastnit dramatického obléhání hradu. To všechno můžu s knihou Jak se žilo na hradě Ondřeje Navrátila. Knihou vtipnou, chytrou a plnou zajímavých informací. Tvarové stránky a průhledy mě knihou doslova vedou, procházím jednotlivými nádvořími i místnostmi, potkávám ty, kteří zde žijí, pracují nebo přijíždějí na honosnou hostinu. Nechte se také pohltit a užijte si to.

 

Petr Eliáš – Pinocchiova dobrodružství  

Itálie je země čarovná, pestrá a okouzlující a já bych ji chtěl vidět takovou, jakou ji ztvárnil Jindra Čapek v ilustracích k novému vydání klasické pohádky Carla Collodiho. Pitoreskní postavičky, malebná krajina, kamenné domy, velkolepé výjevy i důvěrné miniatury... Jindra Čapek je pozorný čtenář a imaginativní výtvarník a v jeho podání prožijete známý příběh úplně nově.

 

Radka Píro – Měsíční zrnko 

Je pro mě těžké vybrat místo, kam bych se chtěla podívat, protože bych se chtěla podívat téměř všude. Obecně mě ale lákají místa tajemná, netradiční, nebo taková, na která je obtížné se dostat. Třeba na měsíc!