Knižní hon za poklady #4
Nový měsíc = nový knižní hon za poklady a doporučení na skvělé dětské knihy z naší redakce. A protože je nám smutno, že končí léto, chtěli bychom vám doporučit knížky, které jsou pro nás jedno velké objetí.
Zuzana Kovaříková – O chytré kmotře lišce
Hřejivé objetí Ladovy lištičky jsem milovala od dětství. Jakmile jsem se naučila číst, už jsem zrzavou kmotru nepustila z rukou. Jak ta byla chytrá a mazaná a jak vždycky dokázala pobavit! A jak jsem byla nadšená, když jsem ji po letech potkala coby redaktorka. Ať i nadále šťastně žije milá liška v hájovně na Malinového vršku i v srdcích čtenářů. Věřím, že se ještě nejednou setkáme. Proč bych jinak měla chalupu nedaleko Hrusic?
Štěpánka Sekaninová – Cvrček a mravenci
„Nehlučte, děti! Ani muk! Povím vám příběh z lesních luk. Bude to příběh pohádkový o mravencích a cvrčkovi.“ Ten cvrček byl lehkomyslný. Celé jaro a léto hrál na housle. Všem. Jen tak, pro radost. A když pak přišla zima, nestačil se divit. Málem na tu svoji lehkomyslnost doplatil. Kdyby… ale dost už, nebudu vyzrazovat. Žádnou knížku jsem si v dětství nepřečetla a neprohlédla tolikrát, jako tuhle o cvrčkovi a mravencích. Křehké verše J.Z. Nováka mne naprosto uchvacovaly. A k tomu ty obrázky pilných mravenců, letní louky, letní noci, lezavé zimy či útulného mraveniště! Člověk jako by byl součástí příběhu. Luční zvonky zvonily, lesní jahody sládly na jazyku a housle trylkovaly.. Co víc vás konejšivě obejme nežli vzpomínka na dětství a vůni léta..? Toho léta tenkrát…
Lucie Hášová Truhelková – Táta a já
Tuhle obrázkovou knížku mám moc ráda. Když jsem ji poprvé uviděla, okamžitě jsem si vybavila jednoho známého – měří asi dva metry na výšku, metr a půl na šířku, nosí plnovous, a navíc má přesně takovouhle dlouhovlasou dcerku. Prostě táta-medvěd a tátova holčička, kterou nikomu nedá.
Odkudsi jsem poté, co jsme knížku vydali, zaslechla názor, že „nelíbí, ten táta je prostě moc obrovskej“. No, hele, je a není. Jednak vážně přesně takového znám… a druhak ho výtvarnice Soosh takhle mohutného stvořila záměrně. Protože táta by přece měl být zosobněná skála. Vyhřívaná a polstrovaná nejměkčím plyšem.
Bohdana Jarošová – Prostorové pohádky Rudolfa Lukeše
Když někoho objímáme, tak se ho samozřejmě i dotýkáme. Stejně jako kniha, kterou otevíráme… Prostorové pohádky filmového architekta a ilustrátora Rudolfa Lukeše mají ale ještě něco navíc – pohyb a vtip. A tak můžeme na každé stránce znovu a znovu rozevírat a dotýkat se obrovských chapadel chobotnice, žraločí tlamy plné ostrých zubů, klouzat se s medvídkem po ledových krách nebo si hrát na s krtkem na schovávanou. Zvířecí hrdinové v atraktivních prostorových kulisách dokonce zaujaly i britskou královnu Alžbětu II. Ke knihám Rudolfa Lukeše se tak rády vrací nejen děti, ale i dospělí po celém světě.
Petr Eliáš – Kamarád pro medvěda
Jak známo, pokud jde o objetí, vpravdě životní zážitek vám spolehlivě poskytne to medvědí. Petr Horáček ve své obrázkové knížce posílá jednoho osamělého medvěda na cestu za přátelstvím. Než se medvěd naděje, má vedle sebe kolegu, který má stejný cíl. A protože mají za ušima, napadne je hledat společně. Kde a jak nakonec kamaráda najdou, už nechám dopovědět knížku – krásnou, laskavou, hřejivou.
Tom Velčovský – Nebojím se tmy
Podobně jako Tomík v knize jsem i já jako malý Tomík měl bujnou představivost a strach ze tmy. Proto jsem si vybral Nebojím se tmy, protože je jako obejmutí po škaredém snu. Stačí zatáhnout za stránku a strašidla jsou pryč.
Hana Dolejší Lehečková – Datel a slabihoudek
Existují různé druhy objetí. Objetí na přivítanou, objetí jako projev radosti nebo třeba objetí z lásky. Když se vám nedaří a máte pocit, že nic nezvládáte, není nic lepšího než objetí na povzbuzení. Taková je i kniha Datel a slabihoudek. Příběh pro nejmenší děti o tom, jak pracovat se svými pochybami.
Helena Haraštová – Vojtěch Kubašta: Robinson Crusoe
Tak jako miliony dalších dětí, i mě v dětství nadchlo dobrodružství trosečníka Robinsona, který si na divokém ostrově dokázal uchovat nejen život a zdraví, ale i čestnost, houževnatost a naději. Není proto divu, že nové zpracování tohoto příběhu s ilustracemi proslulého Vojtěcha Kubašty je pro mě jako pohlazení a objetí zároveň. Při prohlížení knížky, která má navíc vedle klasických i dvě prostorové dvojstrany, se vracím do dětství a mám chuť zalézt s baterkou pod peřinu a hltat napínavý příběh stále znovu dokola.
Štěpánka Pašková – Slavnost obrů
Z laskavých, povzbudivých pohádkových příběhů mám nejraději knížku Slavnost obrů. Vypráví o tom, jak se velký a malý obr vydají na slavnost. Zatímco velký obr překoná potok obřím skokem a kopec překročí obřím krokem, malému nejde všechno tak snadno. Ale jen tak se nedá a díky své chytrosti se nakonec stane králem. Takové pohádkové podobenství může povzbudit všechny malé… vždyť jak se asi cítí mladší sourozenci vedle starších anebo děti vedle dospělých?
Radka Píro – Co je dobré umět, než půjdeš do školy
Kniha jako objetí – to je pro mě novinka Magdy Gargulákové „Co je dobré umět, než půjdeš do školy“. Něžné ilustrace a seznam zábavných činností, který nic nepřikazuje, ale inspiruje a motivuje děti k novým zážitkům. Každá stránka něčím překvapí, nabídne nový pohled na věc a podle mě bude kniha stejně jako děti inspirovat i rodiče. Nejlepší je totiž číst ji a nechat se obejmout společně...
Alexandra Horová – Obrázky z českých dějin a pověstí
O dějinách se píše často a někdy je to docela náročné čtení, to autoři Obrázků z českých dějin a pověstí Jiří Černý, Pavel Zátka, Zdeněk Adla a Jiří Kalousek umějí vtáhnout čtenáře do děje pomocí vtipu a skutečně skvělých obrázků, které samy vyprávějí. Když se do čtení a prohlížení ponoříme, přeneseme se do časů pověstí o praotci Čechovi, Ctiradovi a Šárce a kněžně Libuši.
Střípky historie v obrázcích ukazují základy našeho státu, o který se zasloužili mnohé významné osobnosti, nejen vládci jako Václav IV., ale i slavní myslitelé, spisovatelé, hudební skladatelé, vědci a vynálezci. Knížka končí vznikem Československé republiky v roce 1918, a pozorného čtenáře bude mrzet, že takhle krásně nevysvětluje i časy pozdější.
Magda Garguláková – Měsíční zrnko
Kniha jako objetí? Co si představím? Knihu, která mě chytne za srdce a jen tak mě nepustí. A přesně to se povedlo Měsíčnímu zrnku slovenské autorky a ilustrátorky Kataríny Macurové. Nádherné ilustrace a dojemný příběh dvou sester jdoucích za zdánlivě zcela nereálným snem. Mix dobrodružství, lásky, snů a věčný motiv cesty… a samozřejmě, že to dobře dopadne 😊