Knižní hon za poklady #3

Tipy z redakce

Nový měsíc = nový knižní hon za poklady a doporučení na skvělé dětské knihy z naší redakce. Tentokrát jsme se v redakci zamysleli nad tím, jestli máme nějaké knížky s křestními jmény v názvu. Co doporučujeme?

Magda Garguláková – Jak si Káťa naučila zavazovat tkaničku/Jak se Honzík naučil zavazovat tkaničku

Tkaničky umí potrápit. Kroutí se, utíkají, kloužou. Zažije to každé dítě a každý rodič. Zavázat si tkaničku, a to tak, aby držela a hned se zase nerozvázala, je něco jako dětská maturita. Jak se připravit? Přeci s naší knihobotou – dvoubarevná tkanička a výstižný návod děti naučí jak na to. Bude je to bavit a ještě s hlavní hrdinkou/hrdinou zažijí malé tkaničkové dobrodružství. Verze pro kluky a holky je zárukou úspěchu. Už nebudete muset svým ratolestem kupovat boty na suchý zip 😊

 

Helena Haraštová – Záludné otázky chytrolína Honzy/Záludné otázky všetečky Máji 

Chytrolínem či všetečkou je čas od času každé malé dítě. Vždyť svět nabízí tolik, tolik otázek! Chytrolín Honza a všetečka Mája jsou zvídaví zrovna tak jako ostatní děti, a tak se umí bystře ptát: Jak vznikne duha? Co pohání eskalátory? Kolik je v lidském těle kostí? Proč je zlato drahé? Existují kouzla? Nekonečný proud jejich otázek byste určitě zvládli doplnit i vy… A právě v této knižní dvojici najdete jednoduché, a přitom přesné odpovědi na všechny otázky, které vás kdy napadly. Jsou rozdělené do tematických kategorií, a aby bylo bádání ještě zábavnější, obohacují je vtipné ilustrace, odklápěcí okénka a vysunovací táhla. Pročítání encyklopedie nikdy nebylo tak hravé!

 

Radka Píro – Kapka Kája 

Malá kapka jménem Kája spadla dolů z bouřkového mraku a natloukla si nos! Navíc si ani nepamatuje, co přesně se stalo… Musí se proto dozvědět vše potřebné o koloběhu vody a malí čtenáři se můžou učit spolu s ní. Kapka Kája je jednoduchá knížečka, která mě zaujala milým naučným příběhem a veselými ilustracemi. Nepotřebuje složité termíny ani popisy, čtenář jen sleduje Kájinu cestu zpátky na nebe a zase dolů.

 

Štěpánka Sekaninová – Jezevec Míra hledá nový domov/Zajíc Tonda pořádá party/Medvěd Béďa zdobí dům 

Kdo by se nechtěl učit tvary s dobromyslným medvědem Béďou, poznávat protiklady se zvídavým jezevcem Mírou a učit se prvnímu počítání s veselým zajíčkem Tondou? Přece každé malé i trochu větší dítě! Učit se ze zvířátky a pomáhat jim při tom se zařizováním jejich nového domečku, hledáním útulného doupátka a pořádáním pořádné narozeninové oslavy je přece velká zábava. Jeden při tom zapomene, že se vlastně učí. Roztomilé ilustrace, stejně roztomilý  příběh a hlavně Béďa, Míra a Tonda. To nelze nedoporučit😊 Tituly ze série Kamarádi z lesa: Medvěd Béďa zdobí dům, Jezevec Míra hledá nový domov, Zajíc Tonda pořádá party, rozhodně nezklamou!

 

Zuzana Kovaříková – Josífku, k noze! 

Josífek – takové hezké jméno, a nosí ho takový sedmilhář! Tenhle neposlucha si rád vymýšlí, často i lže. Jenže rodiče se nedají, a tak Josífek prožije nejeden pekelný týden. Ve třetím díle vtipných příběhů Daniely Krolupperové se dokonce promění v psa. Že by ho chlupatá zkušenost změnila?

 

Lucie Hášová Truhelková – Hledej s Bětkou 

Velkoformátové leporelo Hledej s Bětkou jsem jako dítě milovala. A úplně nejvíc mě, zřejmě díky perspektivě, bavila dvoustrana, na níž Bětka shlíží na les dolů z posedu. Proto jsem byla nesmírně ráda, když jsme „Bětku“ předloni znovu vydali. Po víc než třiceti letech! Skvělá paní Tichá nám překreslila obálku, protože jsme museli zkrátit úvodní text, ale jinak je to ta stará dobrá Bětka obklopená přírodou, s níž jsem vyrůstala.

 

Petr Eliáš – Justýnka a asistenční jednorožec 

Jen si představte, co by to bylo za svět bez fantazie. Strašidelná představa, což? Justýnka z téhle knížky o tom něco ví, trpí totiž akutním nedostatkem představivosti. Ještě že je tu asistenční jednorožec, který jí pomůže. Tahle velká, třpytivá a pestrákniha Kateřiny Pantovič s ilustracemi Lény Brauner potěší každého, kdo má rád pohádky, humor a duhu. Tak osedlejte svého jednorožce a vyrazte pro ni do nejbližšího knihkupectví.

 

Hana Dolejší Lehečková – Jmenuji se Olenka 

Ukrajinská dívka a její rodina prchají před začínající válkou. V knize Jmenuji se Olenka se dětský čtenář seznamuje s tématem uprchlictví, ale není třeba se bát. Tenhle dobrodružný příběh je totiž plný naděje a ukazuje, že i na úprku před nebezpečím může člověk nalézt nové přátele a potkat dobré lidi.

 

Štěpánka Pašková – Barbora a Zlatý robot 

Tuhle fantastickou knížku s dívčím jménem v názvu mám fakt ráda. Děti od osmi do dvanácti let okamžitě vtáhne a vedle toho, že vypráví napínavý příběh, přináší jen tak mimochodem i ekologické téma. Pokud s dětmi hledáte cestu k zodpovědnému přístupu k přírodě, mohla by se vám hodit.

 

Alexandra Horová – Valentýnka a staré řecké báje 

My všichni, co máme doma psího kamaráda víme, že si nejvíc legrace můžeme užít v létě, o prázdninách. To je ta pravá chvíle na společné hry a nic nám nebrání trávit spoustu času venku v přírodě.Valentýnka má to štěstí, že na prázdniny na ostrov Korfu může jet i se svým naháčkem Hugem. Je moc zvědavá, jak to pejsek zvládne a jestli se nebude bát moře. Ale kdepak, Hugo si moře oblíbil. Valentýnka má ale také v plánu přečíst si knížku, kterou dostala na cestu od babičky. Kde jinde si číst Staré řecké báje a pověsti? Moc se jí líbí příběh odvážného hrdiny Thesea, panečku, to by bylo úžasné divadelní představení! Po návratu domů Valentýnka zjistí, že kamarádi Jonáš, Péťa a Zuzka mají stejný nápad – zahrát si divadlo. Tak snad se jejich představení vydaří.