Knižní hon za poklady #1

Tipy z redakce

Znáte hon za pokladem? Kdy na jednom místě musíte najít věc splňující zadání? Rozhodli jsme se, že našim redaktorům teď každý měsíc pošleme zadání, na základě kterého našim čtenářům doporučí nějakou knihu! Tím prvním bylo najít knihu s obálkou v jejich oblíbené barvě. Co doporučují?

Petr Eliáš – Vombat 

Mám rád žlutou barvu a tahle veselá knížka patří mezi těmi žlutými k mým nejoblíbenějším. Vombat je sám o sobě fascinující stvoření (hranatý trus zná každý, ale věděli jste třeba, jak tvrdý je vombatí zadek?) a v podání Phila Buntinga na sebe bere tolik podob, že vás z nich budou oči přecházet. Doporučuju všem, kdo mají rádi humor, ke společnému ukazování a vůbec všelijakému používání (takový "chybat" se u nás doma celkem zabydlel).

 

 

Magda Garguláková – Rychlé šípy - sešit 3 

Miluju modrou na všechny možné způsoby, takže má volba je jasná – Rychlé šípy, sešit číslo 3. Na Rychlých šípech jsem vyrostla a velmi intenzivně s nimi prožívala jejich dobrodružství. Moc ráda tak vidím, že skvěle fungují i na dnešní děti, včetně mých dvou dcer. Sešity velmi dobře kombinují staré klasické příběhy „šípáků“ s těmi nově vzniklými, doporučit mohu třeba oblíbeného Nikkarina a jeho Plantážníky. V neposlední řadě sešity nabízejí aktivní zábavu v podobě kvízů, her a výzev, které zabaví nejen všechny zvídavé děti.

 

 

Lucie Hášová Truhelková – Kam se schoval nůž 

Vzhledem k tomu, jak vypadají moje vlasy, nemůžu vybrat jinou než zelenou. A tím pádem nemůžu sáhnout do redakční knihovny pro nic lepšího, než pro leporelo Kam se schoval nůž. Právě ono bylo před lety tím úplně prvním titulem, u kterého jsem prosadila znovuvydání. Po dlouhých desítkách let tak Kam se schoval nůž, jedno z nejoblíbenějších leporel mého syna, který ho zdědil po svém tatínkovi, znovu přistálo v regálech knihkupectví. Daří se mu báječně a já z toho mám obrovskou radost!

 

Radka Píro – Porozuměj řeči rostlin 

Moc se mi líbí obálka knihy Porozuměj řeči rostlin – evokuje pohled do přírody a vůni stromů a rostlin. Navíc mám ráda tyhle tmavší obálky na knihách pro děti, přijde mi, že potom hezky vyčnívají v regále mezi záplavou světlých barev. A zelená doplněná červenými detaily má prostě šmrnc! Taky oceňuji, že obálkou to nekončí a i uvnitř je kniha parádně vizuálně zpracovaná.

 

 

Štěpánka Pašková – Sestry na cestě mlhou 

Tenhle komiks mě naprosto okouzlil. Citlivě zachycuje okamžik, kdy dívky přestávají být dětmi a stojí na prahu dospívání. Upřímně a s pochopením mluví o proměnách, které tenhle přerod přináší. Mladší děti ho možná budou číst jako napínavý příběh o magických lesních bytostech. Ty starší díky němu můžou pochopit změny, které se v jejich duši i těle odehrávají… a přijmout je.

 

 

Helena Haraštová – Co se děje na korálovém útesu 

Nádherný průvodce podmořským životem pro nejmenší děti. Kromě převažujících odstínů mé oblíbené modré a fialové barvy, které čtenáře okamžitě naladí na atmosféru mořských hlubin, tu uvidíme desítky různobarevných rybek a dalších mořských (po)tvorů, protože korálový útes je zkrátka přebohatý. A jelikož série Navštivte svět zvířat, ve které kniha vyšla, je ojedinělá tituly s netradičně tvarovanými stránkami a různými otvory a výřezy, i tady můžeme jednotlivá zvířata vidět ve škvírách mezi mořskými houbami a korály jako ve skutečném moři.

 

Hana Dolejší Lehečková – Marta si vzpomíná 

Červená, to je barva mého srdce. Má ji na svetru také Marta, hlavní hrdinka knihy Marta si vzpomíná od Petra Huga Šlika. Dívka drží v ruce odkvetlou pampelišku, jejíž chmýří letí vzhůru. Duše Martiny babičky se také vydala k nebi, a i když vnučka už nemůže vzít babičku za ruku, stará paní tu bude pořád s ní. Každý z nás se musí v některých fázích života vyrovnávat se ztrátou blízkých a Martin příběh nám ukazuje jednu velmi důležitou věc: že smrtí naše společné životy nekončí. Doporučuji všem rodičům, kteří se nebojí s dětmi mluvit o všem, co patří k životu.

 

 

Štěpánka Sekaninová – Slavná zvířata a zvířata slavných 

Mám ráda žlutou barvu, mojí žlutou knihou je tedy kniha Slavná zvířata a zvířata slavných. Kromě žluté barvy mám ráda i obrázky, zvířata a hlavně příběhy!  Nu a kniha Slavná zvířata a zvířata slavných splňuje všechno. Obsahuje spoustu ilustrací od různých českých a slovenských ilustrátorů a spoustu příběhů, jejichž hlavními hrdiny nejsou nikdo jiný nežli zvířata.

 

 

Zuzana Kovaříková – Kam zmizela Rebarbora? 

Líbí se mi zelená barva ve všech odstínech. Je přívětivá, uklidňující, je to barva přírody. Na této obálce je vše – příjemná zeleň, spokojená spící holčička, harmonie i touha poznat, co se skrývá za ohromnými reveňovými listy. A mám ráda i R/rebarboru!

 

 

Bohdana Jarošová – Nezapomenutelné sportovní události 

Mojí oblíbenou barvou je fialová. Je to tajemná barva, která je směsí modré, což je barva klidu a soustředění, a červené, která patří aktivitě a životní síle. A takový je i obsah fialové knihy Nezapomenutelné sportovní události. Vyzdvihuje mimořádné výkony světových sportovců, ve kterých hrála roli píle, šťastná náhoda, ale také smůla nebo nehoda. Ať tak či tak, svět na ně nikdy nezapomene!

 

 

Tom Velčovský – Obratní obratlovci 

Černá barva ladí s každou jinou a stejně jako text spojuje ilustrace hrající všemi barvami. Myslím si, že je tahle kniha vyladěná a hraje, jak má.