Dobrodružná vyhlídka #4
Práce s přípravami 70. výročí Albatrosu mi obrazně řečeno zastínila vyhlídku na vše kolem, a tak krátce shrnuji, co se od nového roku událo v naší „dobrodružné“ redakci.
Když jsem vězel hned na začátku nového roku 2019 po uši v problémech, narazil jsem na parafrázi citátu G. K. Chestertona: „Každý problém je špatně pochopené dobrodružství a každé dobrodružství je správně pochopený problém.“ Když se to tak vezme, Robinson Crusoe či Tři mušketýři vězeli neustále v problémech, ale vzali to za správný konec. Možná právě proto jsou obdivováni dodnes!
V sobotu 19. ledna jsem se zúčastnil pravidelného setkání Klubu čtenářů Arthura Ransoma. Uvedl mě tam František Novotný, spisovatel a znalec námořní problematiky, který mi vydatně pomáhá s novým vydáním ransomovek s ilustracemi Zdeňka Buriana. Tušil jsem, že se tam na mě něco chystá, ale nic dalšího jsem nevěděl. O to víc mě překvapilo, když mi členové klubu v čele s Miroslavem Vaverkou předali Řád Vlaštovky.
Takové ceny si opravdu vážím a mám z ní radost – dostal jsem ji od lidí, které knížky Arthura Ransoma stále baví a které těší, že je v Albatrosu vydáváme. Setkání s ransomovskými nadšenci pro mě bylo i vzpruhou pro další práci, takže jsem hned další týden zakoupil práva na nové české vydání Ransomova románu Nechtěli jsme na moře a pustil se do shánění originálů. To bude ještě obtížnější než v případě právě vydaného Klubu Lysek, ale mám na hledání ještě čas – kniha vyjde až počátkem příštího roku.
6. března proběhla vernisáž výstavy Širým světem v Obecním domě v Praze. Byla to akce vskutku velkolepá a s patřičným věhlasem, protože se na ní sešlo více než 500 hostů. Byl jsem hrdý na to, že se Albatros mohl stát partnerem tak pěkně připravené výstavy. Předpokládám, že si ji nenechá ujít žádný milovník dobrodružství. Času je ještě dost, výstava končí 30. června 2019. Kdo má chuť, může navíc návštěvu výstavy spojit s komentovanou prohlídkou, úplný program prohlídek najdete na této adrese. Na fotografii z vernisáže jsem s Jakubem Slukou, pořadatelem výstavy, a s Ondřejem Neffem (foto: Michal Adamovský).
V obchodě přímo na výstavě si můžete též zakoupit výpravný katalog Zdeněk Burian: Širým světem s reprodukcemi všech vystavených děl, dále velkoformátové pohledy, plakáty atd. Kdo si na výstavě koupí některou z knížek Albatrosu s ilustracemi Zdeňka Buriana, obdrží leták s kompletním přehledem knižních obálek v řadě Světy Zdeňka Buriana, v níž dobrodružná klasika vychází již 15 let.
Do letáku jsem zařadil i tituly, které v této řadě vyjdou v nejbližší době, a postupně je budu představovat ve Vyhlídce. Jeden titul tam však chybí, protože vychází v jiné řadě, totiž jako 212. svazek edice KOD – Knihy odvahy a dobrodružství. Už jsem o této knížce psal, jedná se o reedici albatrosího titulu Robert Kraft: Nobody – muž z Neznáma z roku 1977. Titul vyjde v nové úpravě s obálkou Milana Fibigera. K vlastnímu textu jsem připojil doslov, který je pokusem o podrobnější portrét rozporuplné osobnosti Roberta Krafta, neprávem opomíjeného klasika německé dobrodružné literatury. Esej jsem měl rozepsaný už v polovině 90. let, kdy se nakladatelství Návrat s vervou pustilo do vydávání Krafta. Po nástupu do Albatrosu jsem text na dvacet let odložil, a teď jej s chutí dokončil, rovněž pod vlivem obdivuhodných nakladatelských aktivit v sousedním Sasku, kde Thomas Braatz s vídeňským kolegou Walterem Mayrhoferem již od roku 2001 vydávají nově Kraftovy romány a usilují o to, aby tak originální autor neupadl v zapomnění.
Velkou radost jsem měl z vydání Zmizení Edwina Lindy od Davida Jana Žáka. O knize jsem už psal, teď jen připojuji obálku Jindy Čapka a doplňuji, že z knihy se vyloupl začátek trilogie. Druhá kniha Žeberův odkaz vyjde do konce roku 2019. Příběh patří k tomu nejnapínavějšímu, co jsem z klukovské literatury v poslední době četl a v druhé knize se mění přímo v detektivní thriller.
Na začátek podzimu byl přesunut román Josefa Červinky Poselství ze Stínadel, který patří do „rozšířeného (foglarovského) univerza“. Ve Vyhlídce opět poprvé představuji obálku, kterou nakreslil Petr Modlitba. Kdo však četl předcházející vyhlídku, ví, že vzhledem k posunu termínu vydání mě čeká sedm neděl drhnutí podlahy v redakci. Nějak to přežiju, hřeje mě potěšení, že audioverze Hochů od Bobří řeky byla nominována mezi pět nejlepších audioknih pro děti a mládež za minulý rok.
Na závěr se vracím k 70. výročí Albatrosu. K jubileu vyšla kniha Jana Halady Albatros: 70 let na křídlech dětské literatury, kterou vidíte hned na první fotografii a detaily pak v galerii. Je ohlédnutím za sedmi dekádami nakladatelství, sedmi příběhy, které formovaly současný Albatros. V knize jsou v příloze uvedeny obálky čtyř významných edic – KOD, Karavana (brožovaná), OKO a Jiskřičky.
Hezké Velikonoce!
Ondřej Müller