Dobrodružná vyhlídka #2

Dobrodružná vyhlídka

„Mládí a dobrodružná kniha – nějak to patří k sobě. Jaké to byly velké, vznešené, nezapomenutelné postavy, mezi nimiž odjakživa žila klukovská duše – kapitán Nemo, Robinson, poslední Mohykán, Vinnetou, Syn lovce medvědů. A jaké knihy bez konce svých tajemství, v nichž ctnost byla odměňována a zločin vždy potrestán, v nichž vždycky a nade vším vítězila spravedlnost, obětavost, energie a osobní hrdinství, věrnost k příteli a láska k lidem.“

Takto velebí dobrodružnou literaturu Toužimský a Moravec ve svém seznamu knih na rok 1938, nazvaném Knihy dalekých světů. Kdybych takto uvedl ediční plán dnes, mnozí by si poklepali na čelo. Ale když si slova z katalogu Toužimského a Moravce čtu znovu a znovu, nezměnil bych na nich ani čárku. Ta slova platí i s tím nezbytným patosem!


Pokud klukovská (i dívčí) duše žije s postavou kapitána Nema či Vinnetoua dodnes, je to spíš zázrak. Svědčí však o tom četné pobídky od čtenářů, abychom v Albatrosu co nejdříve dokončili vinnetouovskou trilogii. Opravdu se mi podařilo dokončit s pomocí paní redaktorky Marie Vondráškové poslední díl nazvaný Vinnetou – Poslední výstřel, takže v druhé polovině listopadu se kniha objeví na knihkupeckých pultech v čerstvě revidovaném překladu a s co nejúplnější ilustrační přílohou kvašů i pérovek. Hotový doslov mi již poslal mayovský odborník Karel Jordán. Při srovnávání německého originálu s převyprávěním Vítězslava Kocourka jsem si znovu uvědomil, jak Kocourek zručně a se smyslem pro napětí přizpůsobil původního Vinnetoua pro současnost. 


Další knihou, kterou vidím již zřetelně ze své vyhlídky, je ransomovka Holubí pošta. Z původního data vydání v listopadu jsem knihu posunul na začátek října. Jak jsem psal, kniha obsahuje kompletní ilustrační doprovod z vydání v roce 1947 u Josefa Hokra. Pátou knihu v sérii – Klub Lysek – vydá Albatros na začátku dubna 2019. Jsem rád, že vám mohu představit její obálku a jako čtenáři Vyhlídky jste věru první, kdo ji vidí. Hloubavému čtenáři nicméně neujde drobná nesrovnalost: Proč podle chronologie celé série nevydáme jako první Klub Lysek, a teprve potom Holubí poštu? Vysvětlení je prosté.

Pro Klub Lysek namaloval Zdeněk Burian obálku, 10 kvašů a pravděpodobně několik pérovek. Podařilo se mi však získat pouze obálku a 8 kvašů. Jsou doloženy ještě další dva kvaše, ale kde je jim konec, kdo ví? Poslední jejich stopa se ztrácí v domech na pražské Letné. Obracím se proto na vás, čtenáři, pokud snad víte o někom, kdo vlastní originál těchto dvou ilustrací, dejte mi prosím vědět. (viz. Galerie na konci článku) Kniha by tak díky vám byla hezčí a úplnější!


A pak vidím jednu knihu, která by se mohla pěkně vyjímat pod vánočním stromečkem – Strýček námořník. Jde celkově o 27. svazek volné řady dobrodružných knih ilustrovaných Zdeňkem Burianem, jak ji pro sebe nazývám Pax Buriana (i když to je z hlediska latiny nesmysl, jak už jsem též psal). Původní název knihy zní Masterman Ready a napsal ji anglický námořník a spisovatel Frederick Marryat. Patří k nejslavnějším robinzonádám 19. století a u nás je dostatečně známá pod názvem Kormidelník Vlnovský.

Právě pro ten název jsem o tuhle knihu v dětství příliš nestál, a přečetl si ji až na doporučení své kamarádky ze školy, a moc se mi líbila. Na druhou stranu se mnohým možná bude zdát, že jsme s Františkem Novotným o moc lepší název nevymysleli. František Novotný je skvělý kamarád, který dobrodružstvím doopravdy žije – je zkušeným námořníkem, s radostí jsem mu vydal již pár knížek a on mi vždy ochotně a zasvěceně poradil při redakci textů s námořnickými výrazy, dokonce i v komiksu s Tintinem. František před lety zajímavě převyprávěl Robinsona Crusoea, a tak jsem ho požádal, aby se pustil i do Mastermana Readyho alias Kormidelníka Vlnovského. Výsledek vyjde v druhé polovině listopadu ozdoben ilustracemi Zdeňka Buriana, které knižně vyjdou vůbec poprvé! V případě barevných celostran jde o ilustrace provedené bravurní kombinovanou technikou a patří k tomu nejpůsobivějšímu, co Burian v té době vytvořil.


Závěrem nemohu nezmínit první foglarovku v novém designu, kterou Albatros koncem září vydá – Hoši od Bobří řeky. O tom, že v Albatrosu nově vychází dílo Jaroslava Foglara, kdo knihy ilustruje a jak bude celá řada edičně pojatá, se můžete v dostatečné míře dočíst na webu, v tisku anebo zaslechnout v rozhlase. K podrobnějšímu rozvržení celé edice, k zajímavým postfoglarovským dílům a ke spolupráci se Skautskou nadací Jaroslava Foglara se dostanu v některé budoucí Vyhlídce. Teď chci jen zmínit dárkový raritní titul Rychlé šípy – portfolio, který vychází koncem listopadu u příležitosti 80. výročí vzniku tohoto kresleného seriálu.

Portfolio obsahuje 12 komiksových celostran kreslených Janem Fischerem (těch slavných a různým způsobem výjimečných, např. „Černí jezdci řádí“, „Rychlé šípy hrají divadlo“ či „Rychlonožka krasobruslař“) ve velkém formátu a mělo by potěšit především sběratele. Na fotografii vidíte první návrh obálky.

 

 

 

A propos – někteří jste se mě ptali na tu vyhlídku v Českém ráji z #1. Podívejte se na úvodní fotku! Vzadu za stromy je pěkně vidět hrad Trosky… 


Šťastný vstup do podzimu!
Ondřej Müller

Albatros Media newsletter

Jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlaste se k odběru našich e-mailových novinek! Odběrem novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.