Cesta z Ošemetna vede do rozhlasu


Když se křtí nová knížka, většinou se jí přeje něco pěkného do života. Cestě z Ošemetna, nové knížce od autora Tomáše Končinského a ilustrátorky Martiny Matlovičové, jsme rovnou zazpívali. A to přímo v Českém rozhlase, na dětské stanici Rádio Junior. Tahle knížka totiž patří do řady Hajaja vypravuje, kterou Albatros vydává ve spolupráci s Českým rozhlasem.

Skřítek Hajaja se zrodil v Českém rozhlase už v roce 1961, kdy ho dětem ve své pohádce představil spisovatel Václav Čtvrtek. A od té doby každý večer doprovází všechny spavce i nespavce do říše snů. Text Cesty z Ošemetna původně vznikl právě pro Hajaju, proto u naší knížky najdete také cédéčko s rozhlasovou verzí. Což je jistě užitečné pro všechny rodiče a prarodiče, kterým se snadno unaví mluvidla.

Než jsme však s dětmi ze ZŠ Bělohorská bouchli rychlé špunty, vzala nás moderátorka Rádia Junior Jana Rychterová na exkurzi po rozhlasu. Děti tak měly možnost vyzkoušet si práci rádiového moderátora nebo si namluvit svoji vlastní rozhlasovou pohádku. Některým z nich rozhlasová práce učarovala natolik, že tam rovnou chtěly zůstat. Co by ale bylo se všemi těmi matematickými úlohami, které ve škole čekají na svoje vyřešení? A pak přišel samotný křest, jímž nás provedl moderátor Rádia Junior Jakub Voříšek. Celá debata s autorem začala otázkou starou jako lidstvo samo: Jí se banán od stopky, nebo od bubáka?

Když se děti jednohlasně shodly na stopce, kmotra knihy, zpěvačka Žofie Dařbujánová, málem odešla z místnosti. Naštěstí to ale všechno dobře dopadlo. Od Tomáše jsme se dozvěděli, jaké to je být spisovatelem, kam chodí na své ošemetné nápady a jak je možné, že v pohádce může být vodník červený. Ostatně, však se můžete podívat na video z dílny Rádia Junior: