Albatros - nakladatelství literatury pro děti a mládež

Ceny Czech Grand Design 2019


Ceny Czech Grand Design odhalily nominace, šanci získat prestižní ocenění za design má za uplynulý rok celkem 84 autorů v osmi kategoriích. Jen jeden z nich se pak může stát absolutním vítězem a získá ocenění Grand Designér 2019. Máme velkou radost, že mezi nominovanými jsou i naši dva ilustrátoři – Jiří Grus za ilustrace k Záhadě hlavolamu a Patrik Antczak za ilustrace ke Světovému atlasu strašidel a duchů.

Jiří Grus – Záhada hlavolamu

Jiří Grus svými ilustracemi vstupoval na pole, které před ním vytyčili Jan Fischer, Marko Čermák nebo Bohumil Bimba Konečný, a jeho úkol vůbec nebyl jednoduchý. Musel dodržet určitou klasičnost, ale zároveň knihu oživit pro dnešek. Bylo třeba text znovu pečlivě přečíst a promyslet, co v něm je zajímavé pro současné čtenáře. Komplikací přitom bylo, že ilustrace vznikaly s velkým časovým odstupem od textu – jinými slovy Jiří Grus žije a tvoří ve zcela jiné historické situaci, než žil Jaroslav Foglar a jeho čtenáři.

Ilustrace jsou vystavěny na třech základních barvách, pro Rychlé šípy typických – modré, žluté a červené –, s nimiž Jiří Grus velmi citlivě pracuje: „Atmosféra může být kontrastní a dynamická nebo jemná a pozvolná, záleží na situacích. Například přechod z Druhé strany do Stínadel lze vyložit jako sestup ze světla do stínu, při kterém hraje roli škála šedi, určující světelnost výjevů.“

 

Patrik Antczak – Světový atlas strašidel a duchů

Když jsme chystali Světový atlas strašidel a duchů, dlouze jsme přemýšleli nad vhodným ilustrátorem. Nad někým, kdo je schopný humoru a bezbřehé fantazie. Obojí si totiž duchové, strašidla i bubáci zaslouží. Není tedy náhodou, že jsme oslovili právě Patrika Antczaka, výtvarníka, z kterého nápady přímo srší. Patrik preferuje práci s papírem a té se držel i ve Světovém atlase strašidel a duchů. Ilustrace tvořil kolážemi různě nastříhaných a zohýbaných papírů. Výsledkem je mimořádně imaginativní, zábavný a pestrobarevný  svět nadpřirozených bytostí.

Patrik Antczak má na svém kontě oceňovanou publikaci Alfabeta a nominaci na cenu Czech Grand za výtvarnou práci na knize Left and Right.

Albatros Media newsletter

Jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlaste se k odběru našich e-mailových novinek! Odběrem novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.