Albatrosí hlasatel #9


Máte rádi zimu? Já moc. Ale dětské knížky o ní, ty mám možná ještě raději. ZZZ... Zachumelené a zamrzlé zimní knížky. Dají se totiž číst jak v křesle u krbu a hrnku čaje, tak v parném létě na koupališti. Neznám jinou literaturu, která by měla tak báječné ochlazovací účinky!

Pro knížky, v nichž je bíle naváto, je typické, že vycházejí většinou zhruba od konce babího léta. Tak, aby se dokonale sladily s blížícím se obdobím prvních mrazíků, výměny zimních pneumatik, vyhlížení Martina na bílém koni a posléze zaskočených silničářů. Během těchto týdnů se knížky se zimní tematikou zvládnou pohodlně usadit v regálech knihkupectví a když pak skutečně napadne, tak jako když je najdete. A i když nenapadne – protože nemůžeme-li si vyběhnout ven uplácat sněhuláka, tak si o tom zatím budeme aspoň předčítat, to se ví.

Během této zimy už jsme si ale nějaký ten sníh užít stihli. A knížky? Máte? Četli jste si? (Nebo čekáte na červenec?) Pro nejmenší doporučujeme například leporelo Krtek a zima. Má příjemný formát a dá se harmonikově rozložit, takže až vaše batole přestane bavit koukat na obrázky, můžete leporelo přetvořit třeba na ohrádku pro zvířátka nebo dálniční úsek. V našem e-shopu jsou teď Krtek a zima sice beznadějně vyprodaní, ale vězte, že už na příští sezónu chystáme nové vydání.

Pro školkáčky se pak báječně hodí obrázkové knihy jako například poetická Bílá zima od Mileny Lukešové a Jana Kudláčka, už poněkolikáté jsme dotiskli také Modrého tučňáka od veleoblíbeného Petra Horáčka, a nesmíme zapomenout ani na velký bilderbuchový hit loňského roku, který se taktéž odehrává v zasněžené přírodě – totiž na Elu a noční světýlka!

Těm, kdo už si začínají samostatně číst, by se mohla líbit staronová Zimní knížka pro Lucinku a její už v podstatě kultovní hra s písmenky, slovy a větami… Nebo rovnou sáhněte do naší edice První čtení, kam před rokem přibyli Bubáček a zlobivá závěj! Poté se můžete rovnou překulit do edice Druhé čtení, v níž máme Sedmilháře Josífka, který tráví s rodiči a sestřičkou týden na lyžích. A věřte, že je to týden, který vážně stojí za to, Horská služba included! Na prázdniny do zasněžených kopců s kamarádkami vyráží i oblíbená hrdinka Anička v knížce Anička na horách.

Ale nemějte obavy, samozřejmě tu máme něco pro ty už trošku pokročilejší knihomoly od 9 let výš – například Nevinnou lavinu ze série GO! od Ivony Březinové, neméně dobrodružný Žeberův odkaz coby druhý díl série Tromby z pera Davida Jana Žáka, Malostranskou psí zimu od Pavly Skálové nebo fantasy příběh Odda a mrazivých obrů od nikoho menšího než Neila Gaimana (s ilustracemi Chrise Riddella a úchvatnou  dírou v předních deskách knihy!).

A úplně všem, bez rozdílu věku, pak určitě doporučuji Zimní pohádky. Jsou krásně ilustrované nejen na obálce, která láká oči zlatými písmeny, ale i uvnitř. Do prvního vydání se nám vloudily nějaké ty překlepy, ale už opraveno... a nové vydání vás jistě nezklame. Tak se zachumlejte do deky a přečtěte si třeba Andersenovu klasiku o Sněhové královně, ukrajinskou pohádku Palčák nebo řeckou verzi příběhu O dvanácti měsíčkách.

Přejeme vám báječnou bílou zimu s našimi (a nejen zimními) knížkami!

 

Lucie Hášová Truhelková, literární redaktorka