Albatrosí hlasatel #7 | Albatros.cz

Albatrosí hlasatel #7

Tipy z redakce

Podzim už je v plném proudu, na dveře nám klepe zima a společně s ní i Vánoce! Pokud patříte mezi prozíravé jedince, kteří nakupují vánoční dárky s předstihem, aby se vyhnuli prosincovému šílenství, mám pro vás pár tipů na knihy, které můžete koupit vašim nejmilejším, malým i trochu větším dětem. Všechny tituly mají společnou jednu věc: děti se díky nim mohou leccos naučit. Ať už samy o sobě, nebo o světě kolem sebe.

Datel a slabihoudek. Výtvarně mimořádně zdařilá kniha od autora Daniela Rušara a ilustrátorky Kristýny Šťastné, která vypráví o něčem, co známe úplně všichni: o pochybnostech. Děti se díky ní dozví, že pochybnosti jsou nejen normální a má je každý (a kdo říká, že ne, ten jich má nejvíc), ale že se jim dá i účinně postavit. Kniha zaujme také netradičním formátem a vynikajícím výtvarným zpracováním.

Nerozhodný HaroldPodobně poučný charakter má i kniha Barbory Haplové Nerozhodný Harold aneb Trable aljašského obojživelníka, která vyjde v listopadu. Zatímco v předchozí knize je hlavním hrdinou datel, zde se setkáváme s žabákem, jehož trápí nerozhodnost. Chudák Harold se nedokáže rozhodnout, zda má s příchodem zimy táhnout na jih, nebo zazimovat, až ho doslova zavane sníh. Ilustrací se tentokrát zhostila Adéla Režná, kterou můžete znát jako ilustrátorku naší knihy Strakáč a Tioni.

Poučný charakter má i veselá kniha Jak se lemur odnaučil šťourat v nose. Podobá se oblíbeným příběhům paní Láryfáry. Zatímco za paní Láryfáry chodili rodiče, kteří si nevěděli rady s neduhy svých dětí, zde se ocitáme v prostředí zvířat a zoo. Malý lemur se šťourá v nose, mravenečník pořád pšouká a veverka si nechce mýt ruce. Jde o sedm veselých (a občas i správně nechutných) pohádek od autorky Terezy Pařízkové a ilustrátorky Marty Matus, které se týkají tématu osobní hygieny, což je v dnešní době více než důležité!

A jako poslední bych vám ráda doporučila knihu Dědeček v růžových kalhotách od Lucie Hášové Truhelkové, naší kamarádky a kolegyně z redakce. Dědeček z jejího vyprávění se někdy chová legračně a lidé si o něm povídají, že je podivín. Někteří si dokonce myslí, že je zlý. Jak ale jeho vnouček roste, pomalu začíná chápat, proč dědeček provádí tolik divných věcí a nechce se vzdát růžových kalhot. Laskavý obrázkový příběh o prarodičovské lásceDole a ohleduplnosti k přírodě, který nám říká jednu velmi důležitou věc: občas věci nejsou takové, jak se zdají, a nesuďte lidi, dokud je lépe nepoznáte.

A pokud máte pocit, že žádná z těchto knih není to pravé ořechové, jistě si vyberete na našem webu www.albatros.cz. Právě vychází spousta skvělých novinek jako třeba kniha pro všechny malé techniky a techničky s názvem Neobyčejné příběhy pana inženýra, dobrodružný příběh Dole nebo titul Nejdůležitější na světě je kouzelné jablko od oblíbené autorky Petry Braunové.

 

Tak předvánočním nákupům zdar!

 

Hana Dolejší Lehečková, literární redaktorka