Albatrosí hlasatel #5 | Albatros.cz

Albatrosí hlasatel #5

Tipy z redakce

V tvorbě pro děti hraje léto zcela nezaměnitelnou roli. Je to jedinečné období v roce, kdy jsou děti oproštěny od povinné docházky, kdy je jejich život výrazně jiný než po zbytek roku a kdy si pod sníženým dohledem opatrovníků užívají svobody a pověstných letních dobrodružství. Není proto divu, že je v dětských knihách tak extrémně populární. Snad ani na vánoční svátky se děti netěší tak moc jako na vidinu nekonečných letních prázdnin.

I v Albatrosu máme řadu titulů tematizujících léto a ve značné části z nich vystupují (k mé radosti) ženské a dívčí hrdinky. Už dávno neplatí, že dobrodružství a nebezpečí patří jen klukům. Dokazuje to například postava Olinky z knihy Petra Huga Šlika Olinka a kouzelná a truhla, kterou ilustrovala Petra Josefína Stibitzová, anebo Julie, hlavní hrdinka titulu Salát má pochyby od Magdaleny Wagnerové s ilustracemi Sylvy Francové. Přestože jsou tyto knihy velmi rozdílné, mají podobnou výchozí situaci: dívky se z bezpečného kruhu rodiny vydávají na cestu k příbuzným, do neznámého prostředí, ale s touhou zažít pořádné prázdninové dobrodružství.

Olinka a kouzelná truhlaŠestiletá Olinka jede k dědečkovi, jenže děda je pěkný mrzout a nejraději by jen chodil na ryby, díval se na televizi a jedl párky. Jednoho dne Olinka objeví na půdě tajemnou truhlu a v uzívané vesničce se konečně začne něco dít. Díky truhlici se dívka dostane do napínavých příběhů těch nejkrásnějších knížek. Jenže v knihách může číhat nebezpečí, a tak se dívka střetává třeba s tygrem Šer Chánem nebo drakem Šmakem.

To Julie se vydává na cestu za svojí tetou do Smrdákova, kam prý jezdí jen lidé padlí na hlavu. Není proto divu, že dívce na její cestě dělají společnost prazvláštní bytosti – bývalý vlak jménem Pahroun, luční zvonek Jaromil Modrovlas, který chtěl být odjakživa umělcem, a věčně pochybovačný (a taky dávno snědený) salát. Zatímco Salát má pochyby je střelená literární road movie, kde jedna bizarnost střídá ještě větší a kobylky milují svíčkovou, Olinka a kouzelná truhla je hřejivý příběh o rodinných vztazích s prvky fantasy.

Kniha Mariana a rozteklý kopeček od Davida Košťáka, kterou ilustroval Daniel Poharyskyi, se tématu léta věnuje z trochu jiné perspektivy: a to z perspektivy léta jako ročního období, kdy je těžké najít chladné místo a schovat se před rozpáleným světem. Příběh s ekologickým poselstvím vypráví o dívce Marianě, která se právě přistěhovala do velkého města. K jejímu překvapení je tam ale příliš velké horko a málo zelených kopců, z nichž by se daly válet sudy. Aby maminka svoji dcerku rozveselila, koupí jí alespoň kopeček pistáciové zmrzliny. Horko je ale neúprosné a zmrzlina se začne roztékat. Podaří se Marianě před letní výhní ochránit malé pistáciové človíčky?

Dívčím a ženským hrdinkám se však budeme věnovat i v dalších obdobích roku. K Olince, Julii a Marianě se na podzim připojí ještě příběh Terezy a princezny Stelly. Tereza je hlavní hrdinkou titulu Tajemství kamenného království Middlestone od Pavla Horny. Knihu ilustruje Nikkarin a v galerii se můžete podívat na úkazku jeho černobílých ilustrací. Princezna Stella zase vystupuje v dalším očekávaném titulu Princezna stokrát jinak od Tomáše Belka a ilustrátora Lukáše Urbánka. Obě hrdinky se nacházejí na prahu pubertálního věku (Stellu dokonce chtějí provdat, bohužel se vůbec vdávat nechce), obě jsou mimořádně bystré a mají pro strach uděláno. Zatímco Tereza se ve fantasy příběhu vydává po stopách podzemních kamenných království obývaných skřítky, aby vypátrala svůj skutečný původ, Stella se zase každé ráno probouzí jako někdo cizí. Jednou je stařena, jindy nemluvně, pak hubený vytáhlý chlapík a den na to zase kulaťoučká paní. Tereza a Stella mají společnou jednu velmi důležitou věc: touhu najít sebe sama a podívat se tušené pravdě do očí.

V portfoliu Albatrosu se kromě ryze klučičích dobrodružství nachází také nespočet nových dobrodružných knih, v jejichž centru se nacházejí právě dívky. A k mé velké radosti tento trend nadále sílí. Už teď se těším na další ženské nebo dívčí hrdinky, které se právě teď rodí v myslích našich talentovaných autorů a autorek.

 

Hana D. Lehečková, literární redaktorka