Albatrosí hlasatel #4

Tipy z redakce

Májový hlasatel patří jedné srdeční záležitosti – knižním řadám neboli sériím. Těm desítky let milovaným a vydávaným i těm novým a nadějným, které se v naší redakci teprve rodí.

Znáte ten pocit, kdy si hrdiny příběhu a jejich svět zamilujete natolik, že prostě musíte vědět, jak to s nimi bylo dál? Co bylo pak? Právě pro vás jsou tu knižní série. V těch pro děti často hrdinové rostou spolu se čtenáři a prožívají podobné starosti a radosti. Sáhnout tak po letech po oblíbeném dílu knižní série je jako vrátit se na chvilku do dětství. Některé situace si to vyloženě žádají.

Já si třeba vždycky na jaře, když kvetou stromy, mám chuť přečíst kousek Anny ze Zeleného domu – ten, ve kterém Anna s Matoušem projíždí rozkvetlou alejí a pak poprvé uvidí Zelený dům – svůj nový domov. A zase je mi devět, stojím doma v naší vesnické knihovně a laskavá paní knihovnice mi kromě Anny předává ještě nejspíš Správnou pětku a Dějiny v obrazech, případně Děsivé dějiny… No, asi nebude náhoda, že nejvíc sérií mám v redakci na starosti myslím právě já…

Anna ze Zeleného domu je mojí starostí vůbec nejmilejší. V Albatrosu poprvé vyšla v roce 1982, ale bohužel zůstalo jen u prvního dílu, a navíc neúplného. To jsem prostě musela napravit! Knih o Anně je celkem osm. Druhý díl v originále vyšel hned rok po prvním, tak obrovský měla Anna okamžitě po svém vydání úspěch! Zajímavé je, že další díly už nenásledovaly v řadě po sobě: na třetí si čtenáři museli počkat do roku 1915, pátý díl z roku 1917 předběhl čtvrtý, který vyšel až v roce 1936… Sedmý z roku 1919 předchází šestý z roku 1939… No a díl poslední, Rilla of Ingleside, vyšel roku 1921! V Albatrosu je ale teď vydáváme pěkně popořadě, nebojte. Na podzim se můžete těšit na díl pátý s názvem Annin vysněný domov, opět s nádhernou obálkou a ilustracemi Ivony Knechtlové a ve skvělém novém překladu Sáry Foitové. Vzhledem k názvu asi neprozradím příliš, když řeknu, že Anna se v něm vdá! A začne s milovaným Gilbertem úplně nový život v krásném bílém domečku na mořském pobřeží…

Jsou ovšem i série, jejichž protagonisté jaksi… nestárnou. A to nepatří do žánru sci-fi. Taky jste někdy přemýšleli, kolik že prázdnin to vlastně prožila Správná pětka a kolik by tedy v posledním díle muselo být hrdinům let? No, výpočet nechám na vás. Poslední, 21. díl této lehce znepokojivé (nebo náramně uklidňující?) série právě vyšel. Jmenuje se Správná pětka a zloději.

Když něco pěkného končí, něco nového zároveň začíná. A já mám velkou radost, že  nové série, na kterých právě pracuji,  jsou z pera českých autorek. Naďa Reviláková, vítězka nedávného ročníku albatrosí literární soutěže, se svůj vítězný debut Deník Dory Grayové rozhodla proměnit v knižní sérii. Její hrdinka, dospívající Hanka, v ní bude dál se svérázným humorem luštit historické záhady a objevovat tak nedávné české dějiny. Ve druhém díle s názvem Medailonek Emilky Horové, který vyjde už v září, ji pátrání zavede na konec druhé světové války, třetí díl pak do let padesátých a do roku 1968. Ilustruje Tereza Janáková. Ocení nejen odrostlí fanoušci Děsivých dějin.

Přinejmenším dvou pokračování se snad dočká i Strašidelnická, pohádkový příběh z pražského metra, plný strašidel. Jeho autorka Lucia Magašvári a ilustrátorka Libuše Vendlová nám ve druhém dobrodružství brášků Ondry a Vítka, nazvaném Dole, na podzim představí další český technický div – staré štoly Krušných hor. Ve třetím díle pak sklářské umění hor Jizerských a jednu protrženou přehradu. A ve všech samozřejmě spoustu nových strašidel!

V září se znovu setkáme i s kouzelnou kočkou Fabiolou a Sesterstvem. Další vítězka naší literární soutěže, Lucie Hlavinková, vyslyšela prosby mnohých malých čtenářek této oblíbené série a spolu s ilustrátorkou Milou vytvořily už její čtvrtý díl, s názvem Sesterstvo a největší kouzlo kočky Fabioly. Jak název napovídá, Báru, Míšu a Elu čeká prozatím nejnebezpečnější dobrodružství. A rozhodně ne poslední – pátý díl Lucie právě píše!

 

 

 

Krátké čekání na další díl přeje Kristýna Matocha Brunclíková.