Albatrosí hlasatel #11

Tipy z redakce

Přichází voňavé jaro a my máme chuť ho oslavit zpěvem. Vždyť hudba je nádherná jako probouzející se příroda, lidé se usmívají a mají dobrou náladu. Možná i vy rádi zpíváte, či dokonce hrajete na hudební nástroj, a tak je tu malá knižní nabídka.

Ti nejmenší jsou jistě zvědaví, jak to dopadlo, když se zvířátka rozhodla založit si kapelu. Objeví to v prostorové knížce Vojtěcha Kubašty Zvířátka a jejich kapela.

Obrázkovou knížku pro bystré děti Patti a hudební nástroje napsal a nakreslil Vítek Mecner. S humorem vypráví o holčičce, která si v prodejně hudebních nástrojů vyzkouší úplně všechny.

Kdo touží odhalit tajemství jejich vzniku, ať se vydá s cvrčkem Daliborem a slavíkem Kájou do světa v Příbězích hudebních nástrojů Štěpánky Sekaninové a Jakuba Cenkla.

Pro milovníky pohádek jsme vydali opravdovou lahůdku, knížku Zpíváme s pohádkou. Zanotovat si můžete se Zlatovlasou pannou, s Dlouhým, Širokým a Bystrozrakým, s ptákem Ohnivákem či liškou Ryškou. Pět klasických vyprávění je doprovázeno písničkami Josefa Krčka s texty Anežky Janátové, která také dvě pohádky zdramatizovala. A tak nejen zpěv a muzicírování (na flétničky, kytaru, klavír, akordeon aj.), ale i příležitost zahrát divadelní představení. To vše vyzdobené mimořádnými ilustracemi Jindry Čapka. Josef Krček je vynikající hudebník a pro děti a rodiče připravil další knížky s muzikou: Špalíček lidových písní – padesát neznámějších českých a moravských písniček (opět s ilustracemi Jindry Čapka), Naše ukolébavky – báječný dárek k narození miminka (ilustrovala Nanako Ishida), Příběhy dvanácti měsíců – koloběh roku ve zvycích, písních a obyčejných (s ilustracemi Renáty Fučíkové). A nezapomněl ani na vánoční písně a koledy – Vánoce

Pro čtenáře od osmi let napsala Michaela Fišarová do série Třídnice 4. B příběh o zakladateli třídní rockové skupiny Bloudy z boudy a bubeníkovi knížku Pavel: Kapela.

Ilona Fišerová poslala před časem svůj rukopis Druhé housle do literární soutěže Albatrosu, v níž zvítězila, a další vyprávění, kde hudební nástroj hraje převelice důležitou roli, je pro školáky přichystaný na stole.

Naši autoři a autorky mají hudbu v oblibě, a proto i jejich literární postavy často umějí na něco hrát. Valentýnka, hrdinka stejnojmenné série, hraje na elektronické klávesy a skládá písničky. Pro každou hru, kterou vymyslí pro tři kamarády, jich napíše několik a její peruánský naháč Hugo při tom ani nevyje! Pět dosud vydaných příběhů vzniklo z pera Ivany Peroutkové a ze štětce Ivony Knechtlové. A ve čtvrtém případu malého detektiva Frantíka hrají housle prim. Případy malého detektiva/Ukradené housle napsala opět Ivana Peroutková a kresbami doprovodila Nanako Ishida.

I v poslední detektivní zápletce křečka Bruna  a jeho majitele Jirky zazní jeden neobyčejný nástroj – dudy. Připomněla je Daniela Krolupperová v Policejním křečkovi a záhadné záměně.

Písničky včelích medvídků děti dobře znají z večerníčků, v knížkách Jiřího Kahouna s obrázky Iva Houfa jsou ve všech třech našich knížkách i s notami Petra Skoumala. Otextoval je Zdeněk Svěrák.

Zvídavý čtenář však chce víc – vědět, kde se vzalo, co zpívá nebo hraje. To mu prozradí krásná publikace od osvědčeného Josefa Krčka Příběhy českých písní, kde najde od těch nejstarších písní duchovních i ty milostné, vojenské, pracovní, rozmarné kramářské, trampské až po nesmrtelné melodie Osvobozeného divadla a Semaforu. Ilustracemi je obohatily Renáta Fučíková a její studentka Gabriela Mangerová.  

A po prozkoumání nádherných příběhů se trochu odvážeme a z plna hrdla zapějeme trháky jako Limonádový Joe, jako šakali v rebelských letech nebo coby starci na chmelu. Se zpěvníkem Nejkrásnější filmové písničky s vtipnými ilustracemi Vratislava Hlavatého to všem bude zpívat samo.  

Kdo si zpívá, má se dobře na světě!

 

Zuzana Kovaříková