Albatrosí hlasatel #10

Tipy z redakce

Dny se pomaličku prodlužují. Při procházce v přírodě už můžeme zahlédnout první hlavičky sněženek a bledulí. Brzy budou na větvích vrb jív k vidění stříbřité kočičky. Příroda se chystá na jaro a my se na to velké radostné divadlo už moc těšíme.

Prozatím si můžeme o přírodě číst a spoustu věcí se z knížek Albatrosu dozvědět.

Miluji ilustrované knížky, a tím bude můj výběr hodně ovlivněn. Nemůžu se omezit jen na pár tipů, když je v naší nabídce tolik knížek, které by si zasloužily, abych se o nich alespoň zmínila.

Pro nejmenší jsou určena naše leporela plná něžných obrázků. Jedním z nich je poznávací leporelo Ráno v trávě. Odpovídá na otázky, jak se rostlinky budí, co snídají a s kým se přátelí.

O makovém semínku. Co všechno se stane, než uzraje makové semínko? Mák je krásná a užitečná rostlinka. Obdivujeme se jejím květům, ale víme, co všechno musí zvládnout, než ochutnáme makový koláček?

O jabloňce. Tak tohle leporelo s ilustracemi Heleny Zmatlíkové si mohla prohlížet už dnešní babička. Je velice oblíbené a poprvé vyšlo před mnoha lety. Příběh Martínka a jabloňového stromku baví děti i dnes.

Rok u myšek. Kde myšky v zimě spí, co na jaře dělají na zahrádce, co v létě mlsají a jak se na podzim chystají na zimu? Myslím, že roztomilým myškám neodoláte.

Motýl, který neuměl létat  je moje oblíbené, humorné i poučné leporelo. Příběh nemotorného motýlka prozradí i to, jak se vyrábí hedvábí. Leporelo napsala a krásně ilustrovala Aneta Františka Holasová.

Menší děti se dozvědí spoustu zajímavostí z Ladových veselých učebnic. Tyhle čtyři knížky jsou plné zvířátek. Všichni můžeme znovu obdivovat geniální výtvarnou stylizaci Josefa Lady.

Proč nekveteš? Oceňovaná ilustrátorka Katarina Macurová napsala a nakreslila příběh malého medvídka, který snaživě pečuje o květinku ve své zahrádce. Pročpak mu ale nekvete? Neděje se snad něco pod zemí? Krásná i poučná knížečka!

Ilustrovaný atlas nejpodivnějších pravěkých zvířat, Ilustrovaný atlas legračních faktů o mláďatech, Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech – trojice krásných knížek, díky kterým se vrátíte zpět v čase, zasmějete se i podivíte. Užijte si pořádnou dávku překvapivých informací!

Velryby. Koho by nelákaly tajemné hlubiny? Koho by nezajímaly velryby, delfíni a sviňuchy? Nás lidi fascinují od nepaměti. V této bohatě ilustrované knížce je spousta překvapivých informací a krásných obrázků. Už jen první prolistování přenese čtenáře do podmořského světa a nebude snadné se od stránek knihy odtrhnout.

Někdy třeba bude pršet, nepůjdeme ven a bude nám z toho maličko smutno. To je ta pravá chvíle pro nejzábavnější knížku o zvířatech. Pro tyhle příležitosti doporučuji Nejzbytečnější zvířata na světě.  Možná vypadají na první pohled jako omyl přírody, ale většinou ani netušíme, jaké neobyčejné vlastnosti mají a co všechno dokážou. To budete překvapeni! 

Velcí cestovatelé je populárně naučná obrazová knížka o přírodě. Její autor Mike Unwin je aktivní ochránce přírody. Ptáci, savci, ryby i hmyz putují často za bezpečím, potravou, teplem a zachováním rodu neuvěřitelné vzdálenosti a překonávají mnohé nástrahy. Do této nádherné knihy pro nás autor vybral dvacet příběhů odvážných zvířecích cestovatelů.

Docela často asi budeme pozorovat nebe a vyhlížet sluníčko. Pokud se zrovna počasí nevydaří, můžeme si otevřít neobyčejné obláčkové domalovánky Hirameki Hele, beránek a popustit uzdu svojí fantazii a kreslit a kreslit…

Na závěr musím doporučit naše unikátní knihy pro celou rodinu, pro malé i velké čtenáře. Animalium, Botanicum a Fungarium.  Nazvali jsme je muzeum v knize a to proto, že na každé stránce objevíte něco podivuhodného. Když máte tu správnou badatelskou náladu, stačí se začíst a prohlížet. Každý den je možné tyhle velkoformátové knížky otevřít a objevovat v nich něco nového a úchvatného.

 

Alexandra Horová

výtvarná redaktorka