5 otázek pro ilustrátorku Maju Säfströmovou | Albatros.cz

5 otázek pro ilustrátorku Maju Säfströmovou


Kolik radosti dovedou udělat jednoduché malůvky? O tom by mohla vyprávět švédská výtvarnice a architektka Maja Säfströmová.

Její první kniha, Ilustrovaný atlas neuvěřitelných faktů o zvířatech, vyšla ve Švédsku v roce 2016 a setkala se s velkým ohlasem po celém světě. Zaslouženě získala mnohá ocenění a práva na její vydání byla prodána do téměř dvaceti zemí. Maja od té doby vytvořila další dvě pokračování – jedno zaměřené na pravěké tvory a druhé o zvířecích mláďatech.

1/ Prozradíte nám o sobě nějaká neuvěřitelná fakta?

Nemůžu vymyslet ani jeden. Ale počkejte... umím psát zrcadlově! To je docela neobvyklé, ne?

2/ Které zvířátko máte nejradši?

To je velmi těžká volba. Nejvíc asi slony. Mám je ráda tak moc, že když začnu přemýšlet nad tím, jak se k nim lidé chovají, mám doslova slzy na krajíčku.

3/ Co je nejlepší na tom být ilustrátorkou?

Miluji ten pocit, když si jen tak čmárám a najednou z toho vznikne něco, na co můžu být hrdá. Vždyť před tím tam přece nebylo vůbec nic, jen prázdný papír! Je to jako bych stvořila nový život.

4/ Která dětská knížka je vaše nejoblíbenější?

Mám moc ráda klasiku. Našim dětem jsme hodně četli knížky Astrid Lindgrenové. Na druhou stranu opravdu oceňuji všechny ty nové skvělé knížky pro děti, které vychází. Jedna z mých nejoblíbenějších současných autorů je švédská ilustrátorka Emma Adbåge.

5/ Máte nějaký tip, jak děti přilákat ke čtení?

Je velmi těžké soupeřit s obrazovkou. Takže podle mě je potřeba se ji v první řadě zbavit. Potom už by to mělo být celkem jednoduché. Je třeba dětem hodně číst a zajistit, aby doma měli přístup ke spoustě pěkných knížek, které jsou adekvátní jejich věku. My třeba hodně (a rádi) chodíme pro knížky do knihovny. Děti si tak přirozeně vytvoří vztah ke knihám a začnou je mít rádi.

Albatros Media newsletter

Jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlaste se k odběru našich e-mailových novinek! Odběrem novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.