O Albatrosu

Nakladatelství Albatros je nejstarší české nakladatelství, které se od svého vzniku specializuje na vydávání literatury pro děti a mládež (bylo založeno v roce 1949; do roku 1969 působilo pod původním názvem Státní nakladatelství dětské knihy). Dnes je součástí nakladatelského domu Albatros Media a. s.

Za dobu své existence vydalo přes 10 tisíc titulů. V současné době je to přibližně 110 knížek ročně a soustředí se na kvalitní původní i překladovou literaturu především pro děti od 2 do 12 let. Široké autorské i žánrové spektrum nabízí vedle zavedených autorů (např. Václav Čtvrtek, Hana Doskočilová, Josef Lada, Ondřej Sekora, Jan Werich, Jiří Žáček; Adolf Born, Zdeněk Burian, Zdeněk Miler, Helena Zmatlíková aj.) a evergreenů jako např. leporelo Polámal se mraveneček, příběhy s Krtkem, Mikeš, Malý princ, Děti z Bullerbynu atd. také současné autory české i zahraniční (Petra Braunová, Ivona Březinová, Alena Ježková, Radek Malý; Jindra Čapek, Renáta Fučíková, František Skála; Eoin Colfer, Jostein Gaarder, dvojice R. Goscinny – J-J. Sempé, Darren Shan, Jenny Nimmová, Hergé atd.).

Albatros je dlouhodobým exkluzivním vydavatelem knížek Astrid Lindgrenové a příběhů Harryho Pottera J. K. Rowlingové pro území České republiky. V poslední době vydává své nejlepší knihy pro nejmenší také ve slovenštině. U nás si vyberete od leporel pro nejmenší přes poezii, pohádky, knížky pro začínající čtenáře, literaturu populárně-naučnou a vzdělávací až po fantasy, detektivní příběhy i komiksy. Knížky bohatě barevně ilustrované i příběhy pro zdatnější a náročnější čtenáře.

Zajímavá fakta a data

  • v prvním roce své existence vydalo nakladatelství 18 knih
  • první knížka vydaná v SNDK byl výbor z Prostonárodních písní a říkadel od Karla Jaromíra Erbena s názvem Říkej si a hraj s ilustracemi Aleny Ladové
  • knížkou s největším jednorázovým nákladem v historii je Osada Havranů Eduarda Štorcha z roku 1982 – jednalo se o 250 000 výtisků
  • knížkou s největším nákladem dnes je Harry Potter a Fénixův řád od J. K. Rowlingové z roku 2004 – zde se jednalo o náklad 235 000 výtisků
  • nejvydávanějšími autory se během existence Albatrosu stali Josef Lada, Ondřej Sekora, Václav Čtvrtek a Zdeněk Miler
  • nejfrekventovanějšími ilustrátory jsou Josef Lada, Helena Zmatlíková a Adolf Born
  • již od 1. 1. 1964 existuje Klub mladých čtenářů, první knížky dostaly děti v září 1964

Cenu Albatros za významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež, dříve za celoživotní práci s dětskou knihou udělovanou od roku 1999 získali: Jindřich Kovařík, Adolf Born, Miloš Macourek, Zdeněk Miler, Hana Doskočilová, Zdeněk Smetana, Markéta Zinnerová, Helena Zmatlíková, Jiří Běhounek, Jiří Žáček, Vojtěch Steklač, Václav Kabát, Ljuba Štíplová, Jiří Kahoun, Zdeněk K. Slabý, Jan Žbánek, Marie Tichá, Iva Procházková

Redakce

Petr Eliáš
šéfredaktor

První pořádná kniha, kterou jsem kdy přečetl, byla stínadelská trilogie Jaroslava Foglara. Následovaly samozřejmě všechny další foglarovky, pak mayovky, setonovky a tomečkovky. S Otakarem Batličkou jsem se nechal unášet na vlnách odvahy a dobrodružství a s Josefem Pohlem jsem sedával za trnkovým keřem. Docela brzo jsem ale utekl k dospěláckým knížkám a k těm dětským jsem se znovu vrátil až po škole. Dnes mám rád prózu i poezii, dobrodružné klukovské knížky i poetické příběhy. Baví mě objevovat zapomenuté klenoty i hledat nová, neokoukaná jména. Často nevím, jestli jsem víc redaktor, překladatel, nebo čtenář. Mám rád autory, kteří k dětem nemluví svrchu. Baví mě vymýšlet nové věci a vznik knížky je pro mě jako hra. Má spoustu pravidel a občas je trochu drsná, ale když se do ní člověk ponoří a dohraje ji až do konce, je to radost.

petr.elias@albatrosmedia.cz
Zuzana Kovaříková
literární redaktorka

Odmala se motám kolem knih. Zpočátku jako dětská náruživá čtenářka, pak jako vysokoškolská studentka, poté jako knihovnice, nakladatelská redaktorka a nyní i trochu autorka. Jsem dlouholetá literární redaktorka Albatrosu, věnuji se knížkám pro menší děti a řídím i příslušné edice. Mám ráda „své“ autorky a autory – výtečné představitele současné české prózy a poezie. Baví mě „být při tom“, proto rediguji především původní texty. Věřím, že přátelské vztahy jsou při zrodu knihy jen k jejímu dobru. Obdivuji českou ilustrátorskou školu, a právě při práci s obrázkovými knihami mám příležitost ji hlouběji poznávat. Ovlivněna svou dětskou četbou dodnes nejradši rediguji (a sestavuji k vydání) soubory pohádek. Ač mě v školních letech minuly příběhy Astrid Lindgrenové, o to s větším potěšením je uvádím spolu s překladatelkou mezi české čtenáře. Autorčina dětská duše je mi velmi blízká. Vždyť většina redaktorek a redaktorů knížek pro malé zůstává stále v mnohém dítětem. A neměli by to vlastně mít v popisu práce?

zuzana.kovarikova@albatrosmedia.cz
Kristýna Matocha Brunclíková
literární redaktorka

Do Albatrosu mě přivedl pes. Vlastně kluk a pes. Kluk se jmenoval Sebastián a pes Bella. To jsou totiž hrdinové první pořádné knížky, kterou jsem pro Albatros ještě jako studentka francouzštiny a angličtiny na ÚTRL FF UK přeložila. Práce na dětských knížkách se mi zalíbila natolik, že jsem se o něco později rozhodla pomáhat jim na svět už ne jako překladatelka, ale jako redaktorka. V Albatrosu jsem pak potkala další přátele na celý život: Medvídka Pú, Prasátko, Ijáčka, Pipi Dlouhou punčochu, Luisu a Lotku… A jednu dávnou přítelkyni z dětství, spřízněnou duši, jak by řekla ona, se mi díky Albatrosu podařilo vzkřísit, a sice Annu ze Zeleného domu. Pracovat v Albatrosu pro mě zkrátka znamená být v dobré společnosti.

kristyna.brunclikova@albatrosmedia.cz
Štěpánka Pašková
literární redaktorka

Když jsem byla malá, vyprávěla mi babička o tom, jak to chodí v nakladatelství. Pracovala totiž jako literární redaktorka v Československém spisovateli a mně její práce připadala ušlechtilá. Čtenáři prý na knihy stávali dlouhatánské fronty a redaktoři tehdy kryli nepohodlným autorům záda. A tak se stalo – možná náhodou, možná ne – že jsem se po vystudování bohemistiky vydala stejnou cestou. Pečovala jsem o texty pro děti i pro dospělé, o beletrii a často také o odborné tituly. Dětské knihy pro mě začaly být ještě důležitější, když přišli na svět moji synové. Objevili pro mě nejrůznější poklady, třeba encyklopedii východoněmeckých aut nebo knížku s podrobným popisem hasičské vyprošťovací techniky. Největší radost mi ale samozřejmě dělá krásná literatura v pravém slova smyslu.

stepanka.paskova@albatrosmedia.cz
Lucie Hášová Truhelková
literární redaktorka

Vyrostla jsem u Bobří řeky – v kraji, kam se svým oddílem jezdíval tábořit Jaroslav Foglar. Číst jsem se naučila ještě v mateřské školce, a to díky knížce Jiřího Kahouna Pískací kornoutek, kterou jsem znala nazpaměť. Netrvalo dlouho a přečetla jsem všechno, co doma bylo – včetně Babičky a Osudů dobrého vojáka Švejka. Když rodiče zjistili, že mi došel materiál, odvedli mě do místní knihovny. Od té doby sousedé pravidelně vídali vytáhlou obrýlenou holčičku vláčející tašky knih tam a zase zpátky. Obsah objemného zavazadla se postupně měnil: Zvířátka z Malinové paseky vystřídali Kluci, holky a Stodůlky, po nich nastoupili na scénu Rychlé šípy nebo Karl May. Nejvíc jsem si oblíbila dva díly paperbackového Old Surehanda, které se následkem neustálého provozu v podstatě rozpadly na atomy. Po maturitě jsem vystudovala publicistiku a stala se novinářkou. K dětské literatuře jsem se vrátila po narození potomka, kdy jsem pro ni zahořela natolik, že jsem založila blog Knihy dětem. Se synem po boku jsem začala znovuobjevovat krásu knih pro nejmenší čtenáře. Po několika letech fungování blogu jsem přijala nabídku připojit se k redakčnímu týmu nakladatelství Albatros. A stále hořím.

lucie.hasova@albatrosmedia.cz
Alexandra Horová
výtvarná redaktorka

Skutečně radostnou částí mojí pracovní náplně je navržení vizuální podoby jednotlivých titulů nakladatelství Albatros, tedy knih pro děti a mládež. Jsem výtvarnice, a proto jsou mi nejmilejší knihy plné nápadů, barev a fantazie. Cítím také velkou zodpovědnost vůči mým předchůdcům, kteří 65 let vytvářeli dobré jméno nakladatelství Albatros. Vycházím ze znalosti široké škály stylů práce jednotlivých výtvarníků všech generací. Základním předpokladem k vydání opravdu kvalitní, krásné knihy je dobrý výběr celého realizačního týmu a vlídná a důsledná koordinace prací. Na spolupráci autora, ilustrátora a grafického úpravce totiž záleží celkový výsledek snažení všech zúčastněných.

alexandra.horova@albatrosmedia.cz

Albatros Media newsletter

Jaký knižní hit právě vychází, na jaké zboží je výhodná sleva, jaká běží soutěž o ceny? Přihlaste se k odběru našich e-mailových novinek! Odběrem novinek souhlasím se zpracováním osobních údajů.