Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Zemřel Jiří Kahoun

Zemřel Jiří Kahoun

15. 05. 2017

V sobotu 13. května 2017 nás opustil jeden z našich dlouholetých autorů Jiří Kahoun. Bylo mu 75 let.

Jiří Kahoun se narodil 12. března 1942 v Praze. Po studiu na průmyslovce vystřídal hned několik zaměstnání. Téměř při každém z nich si našel čas na tvorbu kreslených vtipů a obrázkových příběhů beze slov, které uveřejňoval v mnoha novinách a časopisech.

Psaní pro děti se začal věnovat v osmdesátých letech. První řada večerníčku Příhody včelích medvídků, který Kahounovi zajistil nehynoucí oblibu u dětí i dospělých, vznikla podle jeho námětu v roce 1984. K prvním sedmi dílům dokonce spolu s Jaroslavem Vidlařem napsal scénář. V témže roce vyšla také první dětská kniha Jiřího Kahouna, Pískací kornoutek. Ilustroval ji Miloslav Jágr a vyrostly na ní už generace čtenářů.

Za zmínku stojí taky knížka pro nejmenší čtenáře Ze zahrádky do zahrádky (1989) s ilustracemi Květy Pacovské nebo Moucha roku 2000) s ilustracemi Jindřicha Kovaříka. Velký úspěch slavily v poslední dekádě také pohádky O mašinkách a O autech.

Knihy Jiřího Kahouna mají jedno společné. Jemný, osobitý humor a neobyčejné porozumění dětskému světu. V jeho příbězích všechna témata ožívají se stejnou přirozeností a lehkostí. Odchod Jiřího Kahouna znamená pro dětskou literaturu citelnou ztrátu.

Zprávy z redakce

18. 04. 2018

Vzhůru za dobrodružstvím!

Za chvíli jsou prázdniny, a to skoro každý zatouží po malém dobrodružství. Tak než nastane léto,... [více]

20. 03. 2018

Novinky květnové, veletržní

My v redakci jsme vždycky trochu napřed. O čtvrt roku, o půl roku, o rok, záleží na tom, na které... [více]