Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Výroční ceny za rok 2016

Výroční ceny za rok 2016

20. 04. 2017

I letos jsme našim autorům udíleli tradiční výroční ceny. A kdo si je odnesl tentokrát?

Včera, to je 19. 4., jsme v Kaiserštejnském paláci na Malé Straně ocenili naše nejúspěšnější autory textů a ilustrací i překladatele knih, které u nás vyšly v roce 2016.

Cenu za Literární text pro menší děti si odnesla spisovatelka Ivana Peroutková za zábavné, lehce detektivní a vtipné čtení pro kluky i děvčata Ukradená cukřenka .

Vítězem kategorie Literární text pro starší děti se stala Ivona Březinová. Porota ocenila její knihu Řvi potichu, brácho , která byla v letošním roce nominována na cenu Magnesia Litera a získala také Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství a Cenu knihovníků SKIP v celostátní anketě „SUK - Čteme všichni." Ivona Březinová citlivě, ale s nezbytným nadhledem vypráví příběh autistického chlapce a jeho okolí, které se s jeho poruchou musí dennodenně vyrovnávat.

Ocenění za Ilustrace pro menší děti patří Janě Kiselové-Sitekové za půvabné ztvárnění klasické básnické sbírky Jaroslava Seiferta Maminka .

Aneta Františka Holasová se stala vítězkou kategorie Ilustrace pro starší děti. Holasová, která byla v minulosti nominována také na Zlatou stuhu, svými poetickými ilustracemi doplnila pohádkovou knihu Kam zmizela Anna .

Za nejlepší Překlad ocenil Albatros Helenu Stiessovou za knihu Legenda o Sally Jones . Dobrodružnou knihu autora Jakoba Wegeliuse, vyznamenanou ve své domovině Augustovou cenou pro nejhezčí dětskou knihu, přeložila ze švédského originálu Legenden om Sally Jones.

Výroční cena za Významný literární počin patří Rudolfu Lukešovi a Michalovi Černíkovi za čtyři prostorová leporela ilustrátora Rudolfa Lukeše . Hravé ilustrace doplněné vtipnými verši Michala Černíka představují dětem vždy čtyři zvířátka, jak domácí, tak exotická, a jejich zvyky a zvláštnosti.

Ocenění za Významný počin v oblasti populárně-naučné literatury pro děti obdržela Eva Chupíková za Královské karty Karla IV . Pracovní listy s hracími kartami dětem originálně a zábavně přibližují život a odkaz největšího českého panovníka.

Cenu za Významný přínos v oblasti literatury pro děti a mládež si odnesla překladatelka Tamara Sýkorová. Porota ocenila její skvělou dlouholetou práci redaktorskou i překladatelskou.

Vyhlásili jsme také vítěze 8. ročníku literární soutěže za rok 2016 na téma „Potkali se ve škole". Šek na dvacet pět tisíc korun a příslib vydání knihy si odnesla Ilona Fišerová za rukopis Druhé housle. „Školní příběh Druhé housle je psán s lehkostí a příjemně plyne. Rozhovory dětských hrdinů působí přirozeně, prvek tajemna udržuje čtenáře v neustálém napětí. Osobnosti postav autorka rozkrývá postupně, identitu dvou z nich odhaluje až v samém závěru. Text je také překvapivě a zábavně vypointován," shodla se v názoru na vítězné dílo pětičlenná porota. Ta také vyhlásila již 9. ročník literární soutěže na téma „Když nemůžeš, přidej!". Do soutěže může být přihlášen každý rukopis, který nebyl dosud nikde publikován a bude doručen do nakladatelství Albatros do 31. 10. 2017.

Zprávy z redakce

07. 05. 2018

Sněte, ještě než půjdete spát...

Primatoložka Jane Goodall, tenistka Serena Williams, módní návrhářka Coco Chanel, vědkyně Marie... [více]

06. 05. 2018

Známe vítěze druhého ročníku soutěže Vypravuj!

V pátek 6. dubna 2018 se do pražského divadla Minor sjeli stateční vypravěči z celé republiky a... [více]