Úvod > O nás > Zprávy z redakce > Nejlepší knihy dětem 2016/2017

Nejlepší knihy dětem 2016/2017

19. 10. 2017

Letos jsme zabodovali hned 4x. Jaké knihy jsou tedy ty nej?

Svaz českých nakladatelů a knihkupců (SČKN) i letos ve spolupráci s českou sekcí Mezinárodní organizace pro dětskou knihu (IBBY) vytvořil nový, již pátý ročník katalogu doporučené původní české literatury pro děti a mládež s názvem Nejlepší knihy dětem 2016/2017 .

Katalog vyšel 16. října 2017 a jeho cílem je usnadnit rodičům, knihkupcům, knihovnám a školám orientaci v nepřeberném množství knih pro děti, které každoročně vycházejí. Jedná se o katalog „nekomerční“. Nakladatelé do něj mohou své knihy nabízet, ale definitivní výběr titulů provádí odborná porota, která ručí za grafickou i textovou úroveň vybraných knih. Obsah katalogu je posléze garantován Českou sekcí IBBY a SČKN.

A my v něm letos máme rovnou 4 knihy! Jaké?

Projekt pes (ten můj) od Lucie Hlavinkové, vítězný rukopis literární soutěže Albatrosu za rok 2016 si získal porotu "jemným smyslem pro humor, sebeironií i nezdolným optimismem, kterým se text vyznačuje". Příběh školáka Jendy, který ze všeho nejvíc touží po psím kamarádovi, a vymyslí proto rafinovaný plán, aby přesvědčil ke koupi psa i rodiče, má už i neméně zábavné pokračování s názvem Projekt pes (smečka)!

Slohovník aneb Praha má styl od Evy Chupíkové porota ocenila za "nápadité obohacení naučné látky o pobídky k nejrůznějším výtvarným činnostem, jako jsou domalovánky či vystřihovánky, takže si děti mohou vytvořit vlastní sgrafitová psaníčka, domalovat arkády renesančního paláce či zařídit nábytkem barokní salon." A k tomu se ještě dozvědí, kudy si jednotlivé architektonické slohy po Praze vykračovaly. Pokud chcete oslavit letošní 25. výročí od zapsání Prahy na Seznam světového dědictví UNESCO opravdu stylově, nenechte si Slohovník ujít! Videoukázku najdete zde: https://www.youtube.com/watch?v=MSDkmJ4kjJc

Obrazy z Nového zákona od Renáty Fučíkové porotu zaujaly "kultivovaným jazykem a básnickou citlivostí, srozumitelným a nepodbízivým výkladem Nového zákona, přirozeným důrazem na křesťanské hodnoty", a v neposlední řadě samozřejmě i výtvarným zpracováním. Jejím prostřednictvím se tak s Novým zákonem můžou seznámit i děti, které se s ním dosud nesetkaly.

Knihu Překlep a Škraloup od Tomáše Končinského není jistě třeba obšírně představovat. Vítězka Zlaté stuhy i Magnesie Litery oslovila porotu především "poťouchlými úhly pohledu a množstvím nejrůznějších vtípků". Její hlavní hrdinové, skřítci entropíci, jsou zodpovědní za stárnutí věcí a vůbec za veškerý neřád a nepořádek.  

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím