Úvod > O nás > Aktuality > Svět Harryho Pottera - Čtyři stříbranovské koleje

Svět Harryho Pottera - Čtyři stříbranovské koleje

11. 06. 2017 - 03. 07. 2017

Stejně jako britští kouzelníci nedají dopustit na Bradavice, ti američtí se vzdělávají ve škole, o které přísahají, že je zcela jiná – a přitom se v tolika ohledech Bradavicím tolik podobá.

 

Stříbranov totiž založila irská čarodějka Isolda Sayreová, která musela do Ameriky v 17. století uprchnout před nebezpečným příbuzenstvem. Škola původně vznikla jen v malém domku, který Isolda obývala se svým manželem Jamesem Stewardem a dvěma adoptovanými syny, Websterem a Chadwickem.

V této době totiž ještě v Americe neexistovala žádná vzdělávací instituce, kde by se kouzelníci mohli naučit vše k životu potřebné. Webster a Chadwick, kteří vyrůstali na Isoldiném vyprávění o Bradavicích, však po škole podobné kouzelnému hradu, který tak dobře známe, moc toužili. Isolda jim tak slíbila, že se o jejich výuku od jedenácti let postará – a protože jiné řešení nebylo, založila ji přímo u sebe doma s pomocí svého manžela Jamese, který byl – světe div se – nečar.

Všechno začalo obyčejným domácím vzděláváním dvojice nevlastních synů. Aby byl ale posílen dojem skutečné školy, rodina se rozhodla vytvořit po bradavickém vzoru čtyři koleje. První nápad byl pojmenovat je po sobě jakožto zakladatelích, Webster ale protestoval, že by do jeho koleje nikdo nechtěl chodit. Nakonec si tedy každý měl vybrat svého oblíbeného magického tvora a po něm svou kolej pojmenovat.

Koleje čtyř kouzelných zvířat

Isoldino rozhodování nebylo nijak složité – svou kolej pojmenovala po rohatém hadovi. Když totiž zcela osamělá přišla do Ameriky, říční rohatý had byl jedním z prvních tvorů, se kterými se zde spřátelila a jakožto vzdálený potomek Salazara Zmijozela sice neměla hadí jazyk, ale rozuměla jeho řeči. Navíc jí právě tento rohatý had daroval odštěpek svého rohu, ze kterého pak její manžel vyrobil jádro pro první hůlku, která kdy byla v Americe vyrobena a která patřila staršímu ze dvou adoptivních synů Chadwickovi.

 

Chadwick se rozhodl pojmenovat svou kolej po Bouřlivákovi, obrovském ptáku, který svým letem dokáže rozpoutat bouři. Jeho mladší bratr zase zvolil wampumu, kočkovitou šelmu, která ovládá umění nitrozpytu. (A pokud se o těchto tvorech chcete dozvědět více, hledejte v novém, aktualizovaném vydání učebnice Fantastická zvířata a kde je najít.)

  

Největší potíže s výběrem měl James, který kouzelné tvory neznal. Nakonec se rozhodl pojmenovat kolej po pichlohoři, o kterém mu Isolda vyprávěla tolik příběhů. Tvor vzdáleně příbuzný s evropskými skřety, který si z lidí rád utahuje a nemá je příliš v lásce, totiž dlužil Isoldě za záchranu života. Čarodějka totiž zahnala kletbou stínoděse, který ho ohrožoval, a pichlohoře pomocí kouzel a lektvarů uzdravila. A byl to právě on, kdo ji na oplátku seznámil s americkou faunou i flórou. A ačkoli ji William, jak ho pojmenovala, na nějakou dobu opustil, nakonec se zase vrátil.

Stříbranov v plné síle

A to v době, kdy už byla škola mnohem větší a mnohem zalidněnější. Jak se totiž vyprávění o kouzelnickém vzdělávání šířilo, školu začali navštěvovat další kouzelníci z okolí, z nejrůznějších indiánských kmenů i z řad nových osadníků. Škola se rozšiřovala až do současné podoby, kdy v ledasčem připomíná Bradavice – jen místo domácích skřítků se o ni stará obrovská rodina pichohořů.

Stříbranov je tou nejméně uzavřenou školou ze všech velkých institucí na světě – což je pochopitelné, když jedním ze zakladatelů byl nečar. Ačkoli čtyřkolejní systém je tu stejný jako v Bradavicích, zařazování probíhá úplně jinak. První, co kdokoli, kdo do školy vejde, spatří, je kulatá místnost zastřešená skleněnou kopulí. Kolem stěn se táhne několik balkonů a zdobí ji rytiny čtyř kolejních zvířat – Bouřliváka, pichlohoře, wampumy a rohatého hada – a také symbol gordického uzlu zasazený v kameni uprostřed místnosti. Když tedy nováčci poprvé vstoupí do budovy, celá škola je z balkonů pozoruje. Jeden po druhém jsou zváni, aby se postavili na rytinu uzlu uprostřed místnosti a čeká se na to, které z kolejních zvířat o ně projeví zájem. Pichlohoř pozvedá na znamení souhlasu do vzduchu otrávený šíp, wampuma hlasitě zařve, Bouřlivák zamává křídly a rohatému hadovi se rozsvítí krystal, který má zasazený do čela.

Říká se, že čtyři stříbranovské koleje reprezentují celou bytost kouzelníka, každé zvíře odpovídá jedné části – rohatý had představuje mysl, wampuma tělo, Bouřlivák duši a pichlohoř srdce. Také se říká, že se do kolejí promítly osobnosti jejich zakladatelů. Chadwick, který zvolil Bouřliváka, byl občas trochu temperamentní a také nesmírně inteligentní a zvídavý – jeho kolej tak upřednostňuje a vychovává dobrodruhy. Trochu konfliktní, ale nesmírně loajální a věrný Webster si vybral wampumu a tato kolej je jako dělaná pro bojovníky a válečníky. Kolej pichlohoře, kterého zvolil laskavý a zručný James upřednostňuje léčitele a Isoldina kolej rohatého hada produkuje hlavně učence, jak se dá od koleje někoho, kdo školu založil, nejspíše očekávat.

Samozřejmě se může stát, že se o kouzelníka přihlásí více než jeden z kolejních tvorů. V takovém případě si student své místo volí sám. Velkou poctou je, pokud je kouzelníkovi nabídnuto místo ve všech čtyřech kolejí a stává se to jen zřídka – od takových kouzelníků je pak možné očekávat velké věci. Jedním z nich je třeba současná prezidentka KOKUSA Serafina Picqueryová, která nakonec vystudovala v koleji rohatého hada.

 

Zdroj: Pottermore.com

Autorka: Katka Stupková

Tento web používá pro svoji funkčnost, analýzu návštěvnosti a nástroje marketingu soubory cookies. ZOBRAZIT DETAILY Rozumím