Úvod > Autoři > Ivona Březinová

Ivona Březinová

IVONA BŘEZINOVÁ (1964) publikuje knihy nejrůznějších žánrů pro děti všech věkových kategorií. Psala odmala a už v pěti letech prohlásila, že bude spisovatelkou. V rodném Ústí nad Labem vystudovala Pedagogickou fakultu Univerzity J. E. Purkyně, zde získala doktorát (PaedDr.) a také tu pracovala na katedře bohemistiky, než se provdala do Prahy. Po narození dvou dcer své dětské rozhodnutí začala realizovat, pustila se do psaní první knížky. To už se v novinách a časopisech objevovala její poezie. Stala se spisovatelkou na volné noze, ale po letech se načas vrátila k původnímu povolání. Šest let vedla semináře tvůrčího psaní na Literární akademii Josefa Škvoreckého (posléze i jako prorektorka), kde se studenty, z nichž mnozí dnes jsou už spisovateli, připravila k vydání několik povídkových sbírek. V letech 2011—2012 autorka každý měsíc pořádala v pražském knihkupectví Fantazie setkávání lidí různých profesí kolem knih v pořadu Ivona uvádí… Nyní se znovu věnuje psaní, různým literárním projektům, překládá ze slovenštiny. Je členkou IBBY, Obce spisovatelů, patronkou několika nadací.
V nakladatelství Albatros debutovala v roce 1997 Panáčkem Paneláčkem, o rok dříve se na knižním trhu objevila její prvotina Zrcátko pro Markétu. Od té doby je na spisovatelském kontě Ivony Březinové už pořádná řádka knih od leporel přes pohádky a příběhy pro začínající čtenáře, populárně naučné texty a encyklopedie po romány pro teenagery. Pro (nejen) dospívající dívky autorka psala literární cestopisy (tzv. béčkovky) – prázdninové příběhy tří kamarádek propojené s osudy spisovatelů a spisovatelek: Básník v báglu (K. H. Mácha), Blonďatá Kerolajn (K. Světlá), Báro, nebreč (B. Němcová), Bojíš se, Margito? (M. Figuli), Blázniví donkichoti (M. de Cervantes), Blbnutí s Oscarem (O. Wilde) a Bleděmodrá kafkárna (F. Kafka). Ve svých knížkách se nevyhýbá závažnějším tématům (např. Lentilka pro dědu Edu, Kluk a pes, triptych Holky na vodítku). Mnohé publikace získaly významná ocenění (Zlatá stuha, Výroční cena nakladatelství Albatros, Cena Noci s Andersenem, zápis na Čestnou listinu IBBY) a pravidelně se umisťují na předních místech celostátní čtenářské ankety SUK – Čteme všichni. Její knihy byly přeloženy do deseti jazyků. Za součást své profese Ivona Březinová považuje i povídání si se čtenáři na besedách v knihovnách či školách. A tak ji její příznivci mohou spatřit s pověstným batohem knih na zádech po celé republice. Potkávání se čtenáři a poznávání nových míst je nejen potvrzením, že se autorce vyplnil dětský sen být spisovatelkou, ale i inspirací pro další literární tvorbu. Neboť i tam, kde je vedle fantazie potřeba „znát, poznat a pochopit“, se projevuje její dokonalá profesionalita.

Panáček Paneláček (1997)
Adélka a Zlobidýlko (1998)
Lufťačky (2000)
Holky na vodítku – Jmenuji se Ester (2002)
Holky na vodítku – Jmenuji se Alice (2002)
Holky na vodítku – Jmenuji se Martina (2003)
Míša a Šíma (2004)
Teta to plete (2004)
Neotesánek (2005)
Bramborová Bára (2005)
Básník v báglu (2005)
Blonďatá Kerolajn (2006)
Lentilka pro dědu Edu (2006)
Tančící princezna (2006)
Teta to zase plete (2007)
Báro, nebreč (2007)
Bojíš se, Margito? (2008)
Blázniví donkichoti (2009)
Kluk a pes (2011)
Saxána a Lexikon kouzel (2011)
Blbnutí s Oscarem (2011)
Johanka z parku (2012)
Psi, psi, psi (2012)
F jako Fík (2012)
Okno do komína (2013)
Bleděmodrá kafkárna (2013)
(Autorka spolupracuje s celou řadou nakladatelství, v soupisu jsou uvedena pouze první vydání knih v nakladatelství Albatros.)
Zpět do seznamu

Zprávy z redakce

16. 08. 2017

Až se nás zima zeptá...

... co jsme dělali v létě, tak my budeme vědět! A rádi to prozradíme i vám. Ať se máte na co těšit! [více]

28. 06. 2017

Knížka na prázdniny

Protože bez ní by to nešlo! Stačí si jen vybrat... [více]